Olga Semeniuk, dotychczasowa wiceminister w resorcie rozwoju, odebrała w poniedziałek powołanie na wiceministra w resorcie rozwoju, pracy i technologii.
Jak powiedziała we wtorek PAP, liczba departamentów, które jej podlegają, zbliżona jest do tej w byłym Ministerstwie Rozwoju. Wymieniła departamenty: rozwoju inwestycji, gospodarki elektronicznej, obrotu towarami wrażliwymi, jednostek nadzorowanych i podległych.
"Jestem po rozmowach z ministrem Jarosławem Gowinem w kontekście dialogu i partnerstwa społecznego z byłego Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Ten obszar będzie mi teraz podlegać" - powiedziała. W ramach nowych obowiązków chce "koncentrować się na segmencie dialogu społecznego i nowelizacji ustawy o radzie dialogu społecznego".
Przyznała, że nieodłącznym komponentem sektora małych i średnich przedsiębiorstw jest rzemiosło. Dlatego - jak mówiła - kontynuacja prac nad projektem ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym w rzemiośle będzie jednym z jej priorytetów. "Trwają końcowe prace w naszym resorcie nad projektem ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym w rzemiośle. Mam nadzieję, że uda się włączyć go w tryb konsultacji międzyresortowych jeszcze w tym roku" - wskazała.
Semeniuk chce też przyspieszyć proces nowelizacji ustawy o Polskiej Strefie Inwestycji czy też dot. tzw. paszportu strategicznego inwestora "w kontekście dużych inwestorów i dużych inwestycji w kraju".
Olga Ewa Semeniuk, powołana na wiceministra w resorcie rozwoju 2 stycznia br, jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Administracji i Nauk Społecznych na Politechnice Warszawskiej. Ukończyła też studium dla przyszłych liderów służby publicznej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.
W latach 2016-2019 pracowała w Ministerstwie Obrony Narodowej i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W trakcie studiów odbyła staż w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Od 2018 r. jest radną m.st. Warszawy i przewodniczącą Komisji Samorządowej i Integracji Europejskiej. W latach 2014-2018 była radną Dzielnicy Wola, gdzie kierowała Komisją Bezpieczeństwa, Porządku Publicznego i Działalności Gospodarczej.
Od 2011 r. współpracuje z Polonią i Polakami za granicą. W latach 2011–2016 pracowała w organizacjach pozarządowych, w tym w Europejskim Instytucie na rzecz Demokracji (EID) i Fundacji Wolność i Demokracja. Konsultant OBWE. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco