Ratyfikowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę polsko-amerykańskiej umowy o współpracy obronnej to wzmocnienie bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Umowa będzie na trwałe budował relacje polsko-amerykańskie - dodał.
Szef MON powiedział w poniedziałek w TVP Info, że ratyfikowanie przez Andrzeja Dudę polsko-amerykańskiej umowy o współpracy obronnej to "niewątpliwie wzmocnienie bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO". "To jest inwestycja w bezpieczeństwo przyszłych pokoleń" - dodał.
Jak zaznaczył, jest to też "bardzo ważny element odstraszający ewentualnego agresora, gdyż wojska amerykańskie dzięki tej umowie są w Polsce na trwałe". "Jest to więc niewątpliwie zwiększenie liczebności wojsk USA (na terenie Polski - PAP)" - mówił Błaszczak.
Dodał, że umowa przewiduje też ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA, który będzie odpowiadać za dowodzenie siłami zbrojnymi USA na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Dowództwo jest już w zasadzie gotowe do tego, żeby rozpocząć swoją działalność. Jesteśmy po rozmowach, z których wynika, że jeszcze w listopadzie oficjalnie rozpocznie swoją aktywność" - powiedział Błaszczak.
"Dzięki tej umowie zostaną przygotowane warunki do szybkiego przerzutu do Polski żołnierzy Stanów Zjednoczonych, a jeżeli do tego dodamy jeszcze proces modernizacji Wojska Polskiego (...) to mamy zbudowany cały system bezpieczeństwa naszego kraju" - zauważył minister obrony.
Według Błaszczaka dzięki tej umowie "Polska staje się jednym z najważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych w sensie militarnym". "Ta umowa daje też warunki do bezpieczeństwa inwestycji kapitału amerykańskiego w Polsce" - mówił szef MON.
Zaznaczył, że jest spokojny o realizację zapisów umowy po zmianie na stanowisku prezydenta USA. Zapewnił, że "ta umowa będzie na trwałe budował relacje polsko-amerykańskie"
Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) podpisali 15 sierpnia br. w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. 30 września Senat poparł ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikowania umowy; wcześniej taką zgodę wyraził Sejm. 15 października ustawę o ratyfikacji umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi podpisał prezydent Andrzej Duda.
Polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej uzupełnia ubiegłoroczne deklaracje prezydentów obu państw o zwiększeniu liczby amerykańskiego personelu z 4,5 tys. o co najmniej tysiąc kolejnych.
Dzięki infrastrukturze wojskowej, która według umowy zostanie przygotowana przez Polskę, w razie ewentualnego zagrożenia, możliwy będzie natychmiastowy przerzut do naszego kraju dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tys. żołnierzy USA.(PAP)
autor: Marzena Kozłowska