PFN wsparła pilotaż projektu pomocy rehabilitacyjnej dla powstańców warszawskich

2020-11-11 08:51 aktualizacja: 2020-11-11, 14:00
Powstańcy Warszawscy podczas uroczystości przy kamieniu pamiątkowym, poświęconym żołnierzom specjalnego oddziału Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz" w Warszawie. Fot. PAP/Mateusz Marek
Powstańcy Warszawscy podczas uroczystości przy kamieniu pamiątkowym, poświęconym żołnierzom specjalnego oddziału Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz" w Warszawie. Fot. PAP/Mateusz Marek
Pilotaż projektu pomocy rehabilitacyjnej dla powstańców warszawskich uzyskał wsparcie Polskiej Fundacji Narodowej - poinformował w środę PAP Temistokles Brodowski z PFN. Korpus pomocy zainicjowały Fundacja "Nie zapomnij o nas" i Stowarzyszenie "Odra-Niemen".

W związku z nasilająca się epidemią koronawirusa wspierające kombatantów organizacje ze wsparciem PFN w Dniu Niepodległości powołały "Korpus Rehabilitacyjny dla Powstańców Warszawskich", który docelowo ma objąć całe środowisko i wszystkich potrzebujących takiej pomocy.

Blisko dwadzieścia najbardziej potrzebujących osób zostanie otoczonych opieką w pierwszym etapie działań. Rehabilitanci będą dwa razy w tygodniu przeprowadzali zajęcia bezpośrednio w domach kombatantów. Żeby nie narazić podopiecznych na zarażenie koronawirusem rehabilitanci będą regularnie testowani na koronawirusa, a ćwiczenia będą wykonywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - zapewnił Brodowski.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki powiedział w środę PAP, że to kolejna inicjatywa ze wsparciem PFN, która ma pomóc bohaterom niepodległej Polski. "To pomoc konieczna, wartościowa i nasze moralne zobowiązanie wobec powstańców warszawskich. Pomagając im, pokazujemy postawy prospołeczne i patriotyczne nie tyle organizacji, co wolontariuszy" - podkreślił Zarzecki.

"Angażując się w bezpośrednią pomoc dla najbardziej potrzebujących kombatantów - polskich bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność - spłacamy dług wdzięczności wobec całego pokolenia" - powiedział wiceprezes PFN Michał Góras.

Zapewniając rehabilitację, czy w innej akcji wspierając dostarczanie posiłków kombatantom, staramy się, jako Fundacja, pomóc im przejść ten trudny okres pandemii, która dotknęła nas wszystkich. "Mamy świadomość, że zawsze możemy zrobić więcej, ale pilotażowy etap ma nam wskazać kierunki dalszych działań i wsparcia ze strony PFN" - dodał.

W ocenie prezesa stowarzyszenia Odra-Niemen Krzysztofa Krzemińskiego największym zagrożeniem dla kombatantów od początku epidemii, oprócz samego wirusa, była izolacja.

"Brak możliwości wyjścia z domu - na spacer, do sklepu, czy na spotkania z młodzieżą - powodował, że coraz częściej otrzymywaliśmy informacje o ich problemach zdrowotnych, przede wszystkim z krążeniem, ale też z innymi schorzeniami spowodowanymi wielotygodniową izolacją" - tłumaczył ideę pomocy ze strony fizjoterapeutów i rehabilitantów.

Prezes Fundacji "Nie zapomnij o nas" Patryk Markuszewski powiedział, że powołanie korpusu rehabilitacyjnego w Święto Niepodległości jest "wyjątkowym symbolem pamięci i wdzięczności za wolną i niepodległą Polskę". "Jesteśmy przekonani, że takie wsparcie w rehabilitacji będzie przełomowe dla ratowania zdrowia naszych bohaterów w czasie epidemii" - zaznaczył Markuszewski.

Polska Fundacja Narodowa została założona w 2016 r. i jest w całości finansowana z budżetów 17 spółek skarbu państwa.

Fundacja i stowarzyszenie ze wsparciem PFN prowadzą też akcję dostarczania kombatantom obiadów podczas pandemii. Tę akcję można wesprzeć datkiem przez stronę internetową (https://zrzutka.pl/obiadydlabohaterow). (PAP)

autor: Aleksander Główczewski