Program DOM dla osób zakażonych koronawirusem ma umożliwić szybkie wykrycie pacjentów, którzy są w izolacji domowej, a ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Do zdalnego monitoringu stanu zdrowia potrzebny jest pulsoksymetr i system PulsoCare.
Wiceminister podała, że obecnie w programie jest ponad 8 tys. osób 55 plus. "Opierając się na liczbie zakażeń na COVID-19 z ostatnich dni, szacujemy, że codziennie do programu dołączy około 3 tys. osób 55 plus" – powiedziała.
Zaznaczyła, że nie ma ograniczenia w odniesieniu do liczby osób, które można objąć zdalnym monitoringiem.
Goławska poinformowała, że ministerstwo dysponuje obecnie 120 tys. sztuk pulsoksymetrów. Do 6 grudnia tego roku liczba ta ma zostać podwojona.
"Kolejne zakupy będą uzależnione od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju i liczby zakażeń" – zaznaczyła.
Wyjaśniła, że za dostarczenie, odbiór i serwisowanie urządzeń odpowiedzialna jest Poczta Polska. Dodatkowo w ramach programu dziennej Opieki Medycznej została utworzona infolinia techniczna udzielająca wszelkich informacji związanych z prawidłową obsługą pulsoksymetrów oraz dokonywania pomiarów.
Pytana o to, jakie są wytyczne i parametry oznaczające konieczność udzielenia choremu pomocy przez wykwalifikowany personel, Goławska wyjaśniła, że jest to uzależnione są od kategorii ryzyka, do której została zakwalifikowany pacjent. W systemie – jak podała - wyszczególnione zostały cztery kategorie ryzyka powiązane z innymi chorobami współtowarzyszącymi.
Wiceminister podała, że obecnie działania skierowane bezpośrednio na obsługę osób będących w systemie realizowane są przez 48 lekarzy oraz ponad 120 konsultantów Domowej Opieki Medycznej.
Dodatkowo infolinia techniczna obsługiwana jest przez 17 konsultantów. Liczba poszczególnych osób – jak zapowiedziała - będzie dostosowywana do liczby osób będących w systemie.
Pytana o pilotaż programu w Małopolsce i płynące z niego wnioski, wiceminister wskazała, że rozpoczął się w Krakowie, jednak zainteresowanie działaniami realizowanymi w systemie PulsoCare wpłynęło na podjęcie decyzji o bezzwłocznym rozszerzeniu działań na wszystkie województwa.
"Wnioskiem z kilkudniowego pilotażu było podjęcie działań umożliwiających udział w projekcie osobom z pozytywnym wynikiem testu w kierunku COVID-19 ze wszystkich województw" – stwierdziła wiceminister. Dystrybucja pulsoksymetrów na cały kraj rozpoczęła się w pierwszej połowie listopada 2020.
Infolinia – jak poinformowała - działa od pierwszych dni działania systemu, wspierając osoby będące w systemie zarówno w obszarze technicznym jak i merytorycznym. Formularz zgłoszeniowy aktywny jest od 25 listopada. Dotychczas z formularza skorzystało ponad 600 osób.
Odnosząc się do opinii, że część seniorów nie poradzi sobie z obsługą i przesyłaniem danych Goławska wskazała, że obsługa urządzenia nie wymaga wykonywania skomplikowanych i długotrwałych czynności, zatem nie powinna sprawiać problemom seniorom.
"Brak problemów z obsługą pulsoksymetru potwierdzany jest przez osoby będące w programie podczas rozmowy z konsultantami. W przypadku problemu każdy uczestnik programu zachęcany jest do skorzystania ze wsparcia infolinii technicznej” – powiedziała. Wskazała, że w celu wyjaśnienia, jak działa pulsoksymetr nagrany został film instruktażowy.
Pytana, co jest w wywiadzie medycznym, który stanowi uzupełnienie pomiarów natlenienia i tętna, wiceminister wyjaśniła, że w ankiecie pacjent wskazuje choroby współtowarzyszące oraz przyjmowane leki.
"Szczegółowe dane umożliwiają zakwalifikowanie pacjenta do jednej z czterech kategorii ryzyka, co odnajduje odzwierciedlenie w dalszym monitoringu, przykładowo w częstotliwości dokonywania pomiarów" – powiedziała.
Goławska wskazała, że zawarte w ankiecie dane są pomocne również dla konsultantów i lekarzy, którzy na podstawie przekazanych danych mogą w szybki sposób zdiagnozować pacjenta w przypadku identyfikacji niepokojących pomiarów.
Do programu automatycznie włączani są pacjenci, którzy kończyli 55 lat. Pełnoletni chorzy do 55. roku życia mogą dołączyć wypełniając formularz na stronie resortu lub zostać zakwalifikowani przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Pulsoksymetr to niewielki urządzenie, nakładane na palec wskazujący. Pomiar jest prosty i bezinwazyjny. Pulsoksymetr mierzy m.in. saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. Wykonując pomiar, należy pamiętać, by robić go w pozycji siedzącej, po kilku minutach odpoczynku. Przed pomiarem należy umyć ręce i dokładnie je wysuszyć. Korzystając z pulsoksymetru nie można mieć pomalowanych paznokci. Na nieprawidłowy pomiar może wpływać m.in. ruch palca podczas pomiaru oraz zbyt długie paznokcie. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl