O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gowin o raporcie OECD: wystawia wysoką ocenę polskiej gospodarce; wskazuje też na obszary do reformy

Raport OECD wystawia wysoką ocenę polskiej gospodarce, ale też wskazuje na obszary wymagające reformy - mówi PAP wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Jedno z wyzwań dotyczy potrzeby silniejszego wpisania MŚP w globalne łańcuchy produkcyjne - dodaje.

Szef MRPiT Jarosław Gowin. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Szef MRPiT Jarosław Gowin. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Analitycy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) prognozują w najnowszym raporcie dot. Polski "stosunkowo łagodny spadek PKB" o 3,5 proc. w 2020 r., po którym nastąpi odbicie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r. W ocenie OECD inwestowanie w "bardziej ekologiczną i sprawiedliwszą gospodarkę" wzmocni nasz kraj przy wychodzeniu z kryzysu związanego z COVID-19.

"Raport wystawia bardzo wysoką ocenę polskiej gospodarce. Jest to efekt 30 lat ciężkiej pracy milionów Polaków, innowacyjności, przedsiębiorczości polskich pracodawców" - wskazał wicepremier Gowin. Dodał, że to także efekt działań kolejnych rządów, "w tym działań rządu Zjednoczonej Prawicy, które zostały ocenione przez ekspertów OECD bardzo pozytywnie".

Szef ministerstwa rozwoju, pracy i technologii zwrócił uwagę, że raport zawiera też szereg tzw. wyzwań - "czyli wskazuje na obszary, w których potrzebne są reformy pozwalające na utrzymanie tej wysokiej dynamiki wzrostu gospodarczego, utrzymanie szybkiego poziomu podnoszenia dobrobytu".

Jedno z tych wyzwań, jak powiedział, dotyczy potrzeby silniejszego wpisania MŚP w globalne łańcuchy produkcyjne, inne - kwestii wieku emerytalnego czy polityki migracyjnej. "Eksperci zwracają też uwagę na potrzebę odpowiedzialnej polityki finansowej ze strony państwa, tak by zapobiec nadmiernemu wzrostowi długu publicznego" - powiedział.

Zdaniem ministra Gowina uwagi ekspertów OECD warte są uważnej analizy, "bo rzeczywiście wskazują one na problemy, które w przyszłości wymagają odpowiedzialnych decyzji".

W raporcie OECD stwierdza, że "chociaż szybkie wsparcie rządowe uchroniło firmy i gospodarstwa domowe przed najgorszym do tej pory szokiem gospodarczym, tempo wychodzenia z pandemii jest niepewne, a recesja może mieć bardziej długotrwałe konsekwencje". Jak zaznaczyli analitycy, w szczególności kryzys dotknął m.in. słabsze regiony i małe firmy.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie. Organizacja prowadzi też prace badawcze oraz koncepcyjne skupiające się na najważniejszych zagadnieniach społecznych oraz gospodarczych. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
 

Zobacz także

  • Uczennice Fot. PAP/Szymon Pulcyn

    Polskie nastolatki kreatywne bardziej niż średnia OECD

  • Mathias Cormann. Fot. PAP/Mohammed Badra

    OECD podpisała umowę partnerską z Ukrainą w celu przystąpieniu tego państwa do Organizacji

  • Jarosław Kaczyński, Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Prezes PiS: dogonienie Zachodu, co kiedyś wydawało się bajką, jest w zasięgu ręki

  • Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Szef OECD prognozuje wzrost gospodarczy w Polsce. Ma być 5 procent do 2023r.

Serwisy ogólnodostępne PAP