Miejsce w 5-osobowej Radzie Mediów Narodowych zostało zwolnione w sierpniu po rezygnacji Grzegorza Podżornego, który został zgłoszony w 2016 r. przez ówczesny klub Kukiz'15 i powołany przez prezydenta Dudę. Wygaśnięcie członkostwa Podżornego nastąpiło po nowelizacji ustawy o Radzie Mediów Narodowych, którą w październiku podpisał prezydent. Nowe przepisy wprowadzają procedurę powoływania przez prezydenta członka Rady w przypadku wygaśnięcia członkostwa przed upływem kadencji.
Ponadto wprowadzono przepis, który precyzuje, że jeżeli jest jedno wolne miejsce w RMN przeznaczone dla osób powoływanych przez prezydenta, to prawo zgłoszenia po jednym kandydacie na to miejsce będzie przysługiwało kolejno dwóm najliczniejszym klubom opozycyjnym. Kandydatem Koalicji Obywatelskiej został zastępca sekretarza generalnego PO i szef PO w Bydgoszczy Paweł Olszewski, Lewicy zaś - były prezes TVP (w latach 1998-2004), były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (1996-98), a obecnie poseł Robert Kwiatkowski.
Informację o powołaniu Kwiatkowskiego przekazał w piątek Spychalski na swoim profilu na Twitterze. "Prezydent RP @AndrzejDuda powołał postanowieniem z dnia 10 grudnia br. w skład Rady Mediów Narodowych pana Roberta Kwiatkowskiego zgłoszonego przez KP Lewica" - czytamy.
Rada Mediów Narodowych, której pracami obecnie kieruje Krzysztof Czabański, jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Trzej członkowie rady wybierani są przez Sejm, a dwaj powoływani przez prezydenta, spośród kandydatów wskazanych przez największe kluby opozycyjne. (PAP)
Autorka: Daria Porycka