Rada UE (kraje członkowskie) formalnie przyjęła w poniedziałek decyzję w sprawie zasobów własnych, która określa sposób finansowania budżetu UE. Decyzja musi zostać zatwierdzona przez wszystkie 27 państw członkowskich UE zgodnie z ich konstytucyjnymi wymogami, aby wejść w życie. Przyjęcie jej w poniedziałek umożliwia rozpoczęcie procesu ratyfikacji.
Po zatwierdzeniu decyzja podniesie maksymalną kwotę środków, które mogą przekazać państwa członkowskie w danym roku na finansowanie wydatków UE (tzw. pułap środków własnych), z 1,2 proc. do 1,4 proc. dochodu narodowego brutto unijnej "27". Odzwierciedla to włączenie Europejskiego Funduszu Rozwoju do budżetu UE i wystąpienie z UE Wielkiej Brytanii, która była płatnikiem netto do unijnego budżetu.
Komisja Europejska w ramach tej decyzji zostanie również upoważniona do tymczasowego pożyczenia do 750 mld euro w cenach z 2018 r. na rynkach kapitałowych, aby zaradzić konsekwencjom pandemii Covid-19. Decyzja upraszcza również obliczanie zasobów własnych UE w oparciu o podatek od wartości dodanej i wprowadza od 1 stycznia 2021 r. nowy zasób własny UE - wkład państw członkowskich z niepoddawanych recyklingowi plastikowych odpadów.
Rada przyjęła również rozporządzenie ustanawiające fundusz odbudowy Unii Europejskiej. Rozporządzenie określa terminy wykorzystania 750 mld euro funduszu oraz ich przeznaczenie na różne programy UE. Z tej kwoty 390 miliardów euro zostanie wydanych na dotacje dla krajów UE, a 360 miliardów euro na pożyczki.
Kraje członkowskie w ramach Rady UE przyjęły również stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego mechanizmu warunkowości w zakresie ochrony budżetu Unii. To otwiera drogę do ostatecznego głosowania w Parlamencie Europejskim nad rozporządzeniem w środę.
W konkluzjach zakończonego w piątek szczytu UE w Brukseli dotyczących unijnego budżetu zawarto zapis, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu (blokowania środków finansowych dla państw członkowskich - PAP). Konkluzje zawierają też m.in. zapis, że celem rozporządzenia w sprawie systemu warunkowości jest ochrona budżetu UE, w tym funduszu odbudowy, należytego zarządzania finansami oraz interesów finansowych Unii.
Rada UE podjęła w poniedziałek także decyzję o przekazaniu rozporządzenia określającego wieloletnie ramy finansowe na lata 2021-2027 Parlamentowi Europejskiemu do jego zgody. Aby Rada mogła formalnie przyjąć następne wieloletnie ramy finansowe, wymagana jest zgoda PE. Izba ma głosować w tej sprawie w środę.
Równolegle Rada zatwierdziła projekt porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie dyscypliny budżetowej, współpracy w sprawach budżetowych i należytego zarządzania finansami.
Oddzielnie Rada UE przyjęła w poniedziałek również stanowisko w sprawie projektu budżetu na 2021 r., przedstawionego przez Komisję Europejską w zeszłym tygodniu. Projekt budżetu odzwierciedla porozumienie osiągnięte na początku grudnia między negocjatorami PE i Rady.
Rada UE podała w komunikacie, że oczekuje, że Parlament Europejski przyjmie budżet na 2021 r. do końca obecnego tygodnia, tak aby pierwszy budżet kolejnych wieloletnich ram finansowych mógł zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.
Zobowiązania w budżecie na 2021 r. ustalono na 164,2 mld euro, a płatności na 166,1 mld euro.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)