Sesja na Wall Street zakończyła się spadkami części głównych indeksów

2020-12-22 22:32 aktualizacja: 2020-12-23, 08:03
Traderzy pracują na parkiecie nowojorskiej giełdy papierów wartościowych (NYSE)Fot. PAP/EPA / ANDREW GOMBERT
Traderzy pracują na parkiecie nowojorskiej giełdy papierów wartościowych (NYSE)Fot. PAP/EPA / ANDREW GOMBERT
Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami części głównych indeksów, a S&P 500 traci już trzeci dzień z rzędu. Nastrojów nie poprawiło nawet uzgodnienie w Komgresie pakietu wsparcia dla amerykańskiej gospodarki, na co rynki czekały od kilku miesięcy.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,67 proc. i wyniósł 30.015,51 pkt.

S&P 500 zniżkował 0,21 proc. i wyniósł 3.687,26 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,51 proc., do 12.807,92 pkt. Wzrost tego indeksu to zasługa przede wszystkim akcji Apple, które podrożały prawie 3 proc.

Inwestorów ucieszyła informacja, że koncern informatyczny Apple pracuje nad elektrycznym autonomicznym samochodem. Plotki na ten temat pojawiały się już od kilku lat, ale agencja Reuters twierdzi, że do realizacji projektu dojdzie w ciągu 5 lat.

Amerykański Kongres przegłosował pakiet gospodarczy na czas epidemii koronawirusa, który powiązano z ustawą budżetową. Pakiet ustaw wart jest łącznie około 2,3 bln USD, z czego około 900 mld USD to wsparcie dla gospodarki. Pakiet był negocjowany od lipca.

W pakiecie przewidziano drugą turę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów, tym razem w wysokości 600 USD. Zdecydowano również o zwiększeniu o 300 dolarów tygodniowej kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych. To dodatkowe wsparcie przysługiwać będzie na okres 11 tygodni.

Przyjęcie ustawy budżetowej oddaliło widmo shutdownu, czyli częściowego zamknięcia rządowych instytucji i zapewnia finansowanie rządu do końca września 2021 roku.

„Nowa odmiana koronawirusa to tylko przeszkoda na drodze, która prowadzi do znacznie silniejszego ożywienia w drugiej połowie przyszłego roku. Rynki są dziś o wiele spokojniejsze ze względu na przekonanie, że istnieje duży potencjał stłumionego popytu i widzą powrót do znacznie silniejszych poziomów aktywności w drugiej połowie przyszłego roku” - powiedział Hugh Gimber, strateg globalnego rynku w J.P. Morgan Asset Management.

Notowania Moderny rosły 0,5 proc. Pielęgniarka z Connecticut jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która w poniedziałek została zaszczepiona przeciw koronawirusowi preparatem Moderny, zatwierdzonym przez rząd trzy dni temu. Podanie szczepionki odbyło się przed kamerami telewizyjnymi.

Akcje Pfizera spadały 0,5 proc. Komisja Europejska w poniedziałek wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech - poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji poinformowała w czwartek, że szczepienia przeciw Covid-19 zaczną się w UE w dniach 27-29 grudnia.

Peloton szedł w górę o 12 proc. Spółka przejmie konkurencyjnego producenta sprzętu fitness Precor za 420 mln USD.

Sportsman’s Warehouse rósł 34 proc. Firma zostanie przejęta przez Great American Outdoors Group, która zapłaci 18 USD za akcję sprzedawcy artykułów sportowych.

Agencja Reutera podała, powołując się na źródła, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i brytyjski premier Boris Johnson rozmawiali w poniedziałek w sprawie rozbieżności dotyczących rybołówstwa, które pozostaje głównym punktem niezgody w drodze do zawarcia umowy handlowej.

Główny unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier przekaże we wtorek aktualne informacje o stanie negocjacji na temat umowy handlowej z Wielką Brytanią wysłannikom krajów członkowskich o godzinie 15.00 czasu polskiego.

Jane Foley, szefowa strategii walutowej w Rabobanku, powiedziała, że funt szterling znalazł pewne wsparcie w doniesieniach, że Wielka Brytania i Unia Europejska mogą zbliżać się do kompromisu w sprawie rybołówstwa. Foley dodała, że kurs waluty będzie nadal niestabilny, nawet po zawarciu umowy handlowej, w obliczu nowych blokad i zamknięć granic.

„Chociaż umowa w sprawie brexitu byłaby ogromnym krokiem naprzód, jakikolwiek wzrost wartości funta prawdopodobnie zostanie złagodzony przez fakt, że wiele sektorów pozostanie poza zasięgiem jakiejkolwiek umowy oraz wobec obawy o wpływ na gospodarkę obecnego lockdownu i zamknięcia granic ”- wskazywała Foley.

Ministerstwo handlu USA opublikowało w poniedziałek czasu miejscowego listę 103 firm powiązanych z siłami zbrojnymi Chin i Rosji. Lista ma na celu ograniczenie ich dostępu do amerykańskiego rynku, technologii i współpracy z amerykańskimi firmami.

Na liście znalazło się 58 podmiotów z Chin i 45 z Rosji, które wytwarzają produkty i świadczą usługi dla chińskiej i rosyjskiej armii. Według ministra handlu Wilbura Rossa, nowa lista ma "pomóc eksporterom sprawdzać swoich klientów" pod kątem związków z obcymi siłami oraz "zwalczać wysiłki Chin i Rosji, by wykorzystywać amerykańską technologię do swoich destabilizujących programów wojskowych".

Chiny odpowiedziały we wtorek odwetowymi działaniami przeciwko urzędnikom amerykańskim, po ogłoszeniu w poniedziałek przez USA nowych ograniczeń wizowych dla chińskich urzędników.

Produkt Krajowy Brutto USA w III kwartale wzrósł o 33,4 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Oczekiwano +33,1 proc.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 77,47 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgała 1,705 mln.

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych 1.509 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 189 tys. kolejnych osób. Od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 18 mln przypadków zakażenia wirusem, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 319,3 tys. (PAP Biznes)

 

TEMATY: