O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Szczepionki na koronawirusa dotarły do magazynu ARM

Szczepionki na koronawirusa nad ranem w sobotę dotarły do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych - poinformował PAP prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Transport pierwszej partii wytworzonych przez firmę Pfizer szczepionek przeciwko koronawirusowi Covid-19 na terenie Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Wąwał  Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Transport pierwszej partii wytworzonych przez firmę Pfizer szczepionek przeciwko koronawirusowi Covid-19 na terenie Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Wąwał Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Pierwsza dostawa szczepionek, wynosząca 10 tys. sztuk, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs, by trafić do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

"W sobotę nad ranem, ok. godz. 6.45, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szczepionki trafiły do celu" - poinformował PAP Kuczmierowski.

Szczepionki przekroczyły polską granicę w piątek po godz. 22 na przejściu granicznym w Świecku. Przewożone były busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w ultra niskiej temperaturze około -75 st. Celsjusza.

Szczepionki, które już są w Polsce trafią do 72 szpitali. Natomiast kolejna partia zostanie dostarczona do ponad 500 szpitali, gdzie szczepiony będzie personel medyczny. Kolejne 300 tys. dawek Pfizer ma dostarczyć w kolejnym tygodniu.

Więcej

 Oddział ratunkowy Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie Fot. PAP/Jacek Szydłowski

MZ: 5 tys. 048 nowych zakażeń koronawirusem; 69 osób zmarło

Jak zapowiadał we wtorek premier Mateusz Morawiecki, do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Będą one dzielone na pół. Jedna część pozostanie w magazynie agencji w ultra niskiej temperaturze, druga trafiać będzie do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.

Taki podział wynika z tego, że szczepionka jest dwudawkowa. By była skuteczna, należy drugą dawkę przyjąć po 3-4 tygodniach. Agencja w ten sposób zabezpiecza się na wypadek niespodziewanych zdarzeń po stronie producenta, czy logistyki międzynarodowej.

Program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk, Danuta Starzyńska-Rosiecka
 

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Małgorzata Sawoch

    "Co nas nie zabije, to nas wzmocni" - w przypadku zakażeń to stwierdzenie się nie sprawdza

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

    Polscy podróżnicy nieprzygotowani do wyjazdów w tropiki

  • Szczepienie dziecka Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Kontrola kart szczepień. Jakie informacje spływają do sanepidu?

  • Dziecko podczas szczepienia. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    GIS zapowiada kontrolę kart szczepień dzieci

Serwisy ogólnodostępne PAP