27 grudnia 1918 r., dzień po przybyciu Paderewskiego do Poznania, rozpoczęło się powstanie wielkopolskie. Było ono największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów.
Inscenizacja organizowana 26 grudnia na poznańskim dworcu kolejowym od ponad 30 lat otwiera główne obchody wybuchu powstania. Przedsięwzięcie jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.
Ze względu na pandemię, Paderewski miał tym razem przyjechać na pustą stację. Miał być witany przez chórzystów i muzyków, zaś wydarzenie miały transmitować media. Jak powiedział PAP w imieniu organizatorów wydarzenia Daniel Sobczak, mimo starań nie udało się zorganizować obchodów w wersji online.
"Nie udało się – przede wszystkim za sprawą funduszy. Wynajęcie parowozu, zaproszenie aktorów – to wszystko kosztuje. Dlatego we współpracy m.in. z lokalną telewizją przygotowaliśmy koncert pieśni patriotycznych. Paderewski również będzie i przemówi do widzów" – powiedział PAP Daniel Sobczak.
Koncert zorganizowano w holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W rolę mistrza Paderewskiego wcielił się, podobnie jak w poprzednich latach, poznański aktor Andrzej Lajborek. Wystąpili: Poznański Chór Nauczycieli i kapela "Zza Winkla". Dyrygentem był pomysłodawca wydarzenia, prof. Ryszard Łuczak. Koncert będzie można obejrzeć w sobotę po południu na antenie WTK - lokalnej stacji telewizyjnej.
"Jako chór czujemy oczywisty niedosyt, że w tym roku wydarzenie ma taką formę. Wierzymy, że w przyszłym roku wrócimy na Dworzec Letni – z Paderewskim, zabytkowym pociągiem i tłumami poznaniaków. Być może od przyszłego roku inscenizacja będzie lepiej niż dotąd dostępna także w internecie" – powiedział Sobczak.
Ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku do sieci przeniosła się duża część rocznicowych działań poświęconych powstaniu wielkopolskiemu.
Kulminacją obchodów rokrocznie są uroczystości organizowane 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Dzień później obchody rocznicy wybuchu powstania odbywają się w Warszawie. Organizatorem obchodów jest wielkopolski samorząd. Oba wydarzenia odbywają się w tym roku w ograniczonej odsłonie.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny