O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Historyk: powstanie wielkopolskie istotnie wpłynęło na kształt odradzającej się Polski

Powstanie wielkopolskie istotnie wpłynęło na kształt odradzającej się Polski – powiedział PAP dr Marek Rezler, historyk i popularyzator dziejów Poznania i Wielkopolski. W niedzielę przypada 102. rocznica wybuchu zwycięskiego zrywu.

Uroczyste obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Uroczyste obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Powstanie zaczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W niedzielę w stolicy Wielkopolski odbywają się główne uroczystości rocznicowe – ze względu na pandemię w symbolicznym wymiarze.

Jak powiedział PAP dr Marek Rezler, historyk, współautor i współredaktor "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919", powstanie wielkopolskie zadecydowało o włączeniu do odradzającej się Polski ogromnej części dawnych terytoriów Rzeczypospolitej pod zaborem pruskim.

Więcej

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznańskie muzeum przypomina historię pociągu pancernego, który wspierał powstańców wielkopolskich

"Patrząc na praktykę, jaka była stosowana w 1919 roku można się było spodziewać, że bez powstania, po zawarciu traktatu pokojowego na obszarze Wielkopolski mogłoby dojść do plebiscytu. Można sądzić, że wyniki plebiscytu byłyby dla nas w dużym stopniu niekorzystne – podobnie, jak w przypadku innych plebiscytów, ogłaszanych chociażby na Śląsku czy na Warmii i Mazurach" – powiedział PAP Rezler.

Jak wyjaśnił, akcja osiedleńcza, którą Niemcy prowadzili szczególnie intensywnie na przełomie XIX i XX wieku, doprowadziła do silnego zgermanizowania dużych obszarów Wielkopolski. Z tego powodu, w przypadku przeprowadzenia plebiscytu, wiele wielkopolskich powiatów na północy, zachodzie i południu nie weszłoby w granice odrodzonej Rzeczypospolitej.

"W razie plebiscytu stracilibyśmy dużą część terytoriów, które za sprawą powstania weszły w granice odrodzonej Polski. Na pewno w granicach naszego kraju nie znalazłyby się Leszno i Rawicz – miasta w dużym stopniu zasiedlone przez ludność niemiecką" - powiedział.

Historyk: powstańcy przyczynili się do ostatecznego rezultatu wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920

Historyk podkreślił, że powstańcy wielkopolscy mieli po 1918 r. istotny wpływ nie tylko na losy swojego regionu. Po wygranym powstaniu Wielkopolanie walczyli w powstaniach śląskich, podążyli na odsiecz Lwowa i Małopolski Wschodniej, gdzie podjęli walkę z Ukraińcami. Ich zwycięstwa walnie przyczyniły się do ostatecznego rezultatu wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920.

"Byli powstańcy wielkopolscy stanowili w latach 1919-1920 najsilniejszą, najlepiej wyszkoloną, najlepiej wyposażoną i chyba najlepiej sprawiającą się na polu walki część Wojska Polskiego. Liczne pamiętniki z tego okresu podkreślają wielką bitność żołnierza wielkopolskiego, jego znakomite wyszkolenie, żołnierzom tym zazdroszczono wyposażenia i doceniano patriotyzm, który w Wielkopolsce zawsze był silny" – powiedział dr Rezler.

Historycy podkreślają, że zorganizowane w ciągu kilku miesięcy po powstaniu wielkopolskim siły zbrojne były fenomenem na skalę europejską. Armia Wielkopolska posiadała własne umundurowanie, nazewnictwo, regulaminy, była dobrze wyposażona, miała znakomitych dowódców i doświadczenie zdobyte w trakcie powstania.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie Poznań został wyzwolony 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

    Największe światowe kryzysy gospodarcze w XX i XXI wieku

  • Michał Trębacz. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Michał Trębacz: w przeszłości ŻIH wyznaczał standardy badań, chcemy wrócić w to miejsce [WYWIAD]

  • Niewolnicza praca więźniów getta służyła produkcji luksusowej, markowej odzieży na rynek niemiecki. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    O niewolniczej pracy i modzie tworzonej w getcie. Wystawa w Muzeum Włókiennictwa [NASZE WIDEO]

  • Antoni Olbrychski. Fot. PAP

    Antoni Olbrychski: szermierka historyczna ma smak podróży w czasie [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP