Maląg o szczepionkach na Covid-19: po wielu miesiącach walki z epidemią jesteśmy świadkami wielkiego przełomu

2020-12-30 07:31 aktualizacja: 2020-12-30, 14:52
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg PAP/Rafał Guz
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg PAP/Rafał Guz
Po wielu miesiącach trudnej walki z pandemią koronawirusa jesteśmy świadkami wielkiego przełomu, który już wkrótce pozwoli nam wrócić do normalności, jaką pamiętamy jeszcze z początku tego roku. Tym przełomem jest szczepionka - powiedziała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg w rozmowie z PAP przypomniała, że pierwsze partie szczepionek przeciwko COVID-19 już trafiły do Polski i że odbywają się pierwsze szczepienia w tzw. etapie 0 dla osób najbardziej narażonych na zakażenie.

"To fantastyczna wiadomość. Po wielu miesiącach trudnej walki z pandemią koronawirusa jesteśmy świadkami wielkiego przełomu, który już wkrótce pozwoli nam wrócić do normalności, jaką pamiętamy jeszcze z początku tego roku. Tym przełomem jest szczepionka" - dodała.

Maląg: szczepmy się dla siebie i innych

"Kolejną grupą, która będzie mogła skorzystać ze szczepionki w etapie I, będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, a także osoby powyżej 60 r. życia" - dodała. Sprecyzowała, że zapisy na szczepienia dla seniorów oraz pozostałych osób z etapu I rozpoczną się w połowie stycznia 2021 r.

"Wkrótce będą także znane szczegóły dotyczące wszelkich procedur. Gorąco apeluję – szczepmy się dla siebie i innych, wróćmy do tej normalności, którą pamiętamy sprzed pojawienia się wirusa. Jeszcze raz pokażmy, że jesteśmy solidarni, że troszczymy się o siebie nawzajem. W ten sposób ratujemy zdrowie i życie wielu ludzi" - zaznaczyła.

Jednocześnie zaapelowała o pozostanie w domach, unikanie kontaktów z innymi i bezwzględne stosowanie się do wszelkich wytycznych sanitarnych do momentu wykonania szczepień wśród seniorów.

Maląg przypomniała, że w trosce o bezpieczeństwo osób starszych wydłużono termin działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów do lutego 2021 r.

"Ci, którzy potrzebują pomocy np. w zrobieniu zakupów, mogą zgłosić się pod numerem telefonu 22 505 11 11. Niezbędna pomoc zostanie udzielona tak szybko, jak to możliwe. Do tej pory zapotrzebowanie na wsparcie zgłosiło już ponad 20 tys. seniorów, deklarację niesienia pomocy złożyło natomiast ok. 12 tys. wolontariuszy i ok. 190 organizacji" - powiedziała Maląg. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski