O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Reliktowa sosna z Sokolicy ponownie poważnie uszkodzona

Liczącą około 500 lat skarłowaciała sosna reliktowa na szczycie Sokolicy w Pieninach została ponownie uszkodzona w pierwszych dniach nowego roku – poinformowali przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) na stronie internetowej parku. Drzewo będące symbolem Pienin ma już tylko jedną gałązkę.

 Uczestnicy spływu przełomem Dunajca w Szczawnicy w Pieninach. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Uczestnicy spływu przełomem Dunajca w Szczawnicy w Pieninach. Fot. PAP/Grzegorz Momot

We wrześniu 2018 r. sosna z Sokolicy została po raz pierwszy poważnie uszkodzona przez silny podmuch wywołany przez wirnik śmigłowca TOPR podczas akcji ratowniczej. Przyrodnicy ocenili, że drzewo zostało ponownie poważnie uszkodzone najprawdopodobniej na początku stycznia przez silny podmuch wiatru.

Sosna z Sokolicy uszkodzona przez silny wiatr

"Odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru. Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa" – brzmi komunikat na stronie internetowej PPN.

Reliktowa sosna z Sokolicy jest obiektem podziwianym przez rzesze turystów. Widnieje na niemal każdej widokówce z Pienin. Obok Trzech Koron i przełomu Dunajca to sztandarowy symbol Pienin.

Sosny reliktowe są bardzo rzadkie. Rosną również poniżej szczytu Sokolicy, a wiek najstarszej szacuje się na około 550 lat. Fenomen tych drzew polega na tym, że ich roczne przyrosty są bardzo niewielkie, a gałęzie skręcają się w charakterystyczny sposób.

Odłamana w 2018 r. gałąź została poddana baniom dendrologicznym i po konserwacji  ostatecznie znalazła się na wystawie w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku. (PAP)
 

Zobacz także

  • Pożar traw przy Wale Miedzeszyńskim w Warszawie. Fot PAP/Paweł Supernak
    Specjalnie dla PAP

    Eksperci: wypalanie traw prowadzi do degradacji gleby i niszczy bioróżnorodność

  • Mokradła w lesie Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    Chrońmy mokradła - to najszybciej ginące ekosystemy świata

  • Zabite pisklęta kormoranów. Fot. Facebook/Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"
    Specjalnie dla PAP

    Zabito kilkaset piskląt kormoranów. Podejrzani trafili do aresztu

  • Małpa, znana jako srebrzysty lutung (trachypithecus cristatus), patrzy podczas fotografowania w Kuala Selangor w Malezji. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

    Najciekawsze zdjęcia tygodnia ze świata przyrody

Serwisy ogólnodostępne PAP