Korea Północna. Partia zakończyła zjazd zapowiedzią rozwoju potęgi nuklearnej

2021-01-13 09:35 aktualizacja: 2021-01-13, 12:35
Północnokoreański przywódca Kim Jong-un podczas VIII Kongresu Partii Robotniczej Korei, w Pjongjangu w Korei Północnej, 11 stycznia 2021 roku Fot. PAP/ EPA / KCNA
Północnokoreański przywódca Kim Jong-un podczas VIII Kongresu Partii Robotniczej Korei, w Pjongjangu w Korei Północnej, 11 stycznia 2021 roku Fot. PAP/ EPA / KCNA
W przemówieniu kończącym VIII zjazd partii rządzącej Koreą Płn. przywódca kraju Kim Dzong Un zapowiedział dalsze zbrojenia nuklearne i rozwój zdolności bojowych północnokoreańskiej armii – przekazała w środę oficjalna agencja prasowa reżimu, KCNA.

„Musimy dalej wzmacniać odstraszanie nuklearne, a jednocześnie kontynuować starania na rzecz budowy najpotężniejszej siły militarnej” – oświadczył Kim, cytowany przez KCNA.

Agencja podała również, że w niedzielę rozpocznie się sesja krajowego parlamentu, na której formalnie podjęte zostaną decyzje w sprawie nowego pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego.

W osobnym komunikacie siostra przywódcy Kim Jo Dzong ostro skrytykowała natomiast władze Korei Płd. za doniesienia o wykryciu oznak parady wojskowej w Pjongjangu. Jej zdaniem tego rodzaju monitoring świadczy o „wrogim podejściu” Seulu do „rodaków z Północy”.

„Południowcy są naprawdę dziwną grupą, ciężko ich zrozumieć. Są idiotami i zajmują pierwsze miejsce na światowej liście złego zachowania, ponieważ są skorzy tylko do wywoływania śmiechu świata” – napisała Kim w oświadczeniu opublikowanym przez KCNA.

VIII zjazd Partii Pracy Korei (PPK) rozpoczął się 5 stycznia i trwał do wtorku

Podczas tego wydarzenia Kim Dzong Un otrzymał stanowisko sekretarza generalnego partii, które wcześniej zajmowali jego ojciec i dziadek. Według komentatorów ma to na celu wzmocnienie autorytetu przywódcy.

Zjazd PPK odbył się w momencie ocenianym jako jeden z najtrudniejszych w dziewięcioletnich rządach Kima. Zamknięcie granic i praktyczne wstrzymanie handlu z sąsiadami z powodu pandemii Covid-19, a także powodzie i tajfuny, które latem niszczyły uprawy, dodatkowo pogłębiły zapaść gospodarczą, do której przyczyniały się wcześniej międzynarodowe sankcje i złe zarządzanie.

Kim wezwał do wzmocnienia kontroli państwa nad gospodarką, zwiększenia produkcji rolnej i priorytetowego rozwoju przemysłu chemicznego i metalowego w planie pięcioletnim. Zdaniem ekspertów branże te będą kluczowe dla ożywienia krajowego przemysłu, trapionego sankcjami i ograniczeniem importu materiałów z powodu pandemii.

Andrzej Borowiak (PAP)

io/