Muzeum Krakowa zaprasza do świętowania 152. urodzin Wyspiańskiego

2021-01-13 12:29 aktualizacja: 2021-01-13, 16:43
Stanisław Wyspiański - Autoportret, pastel na papierze, 1903 r., Muzeum Stanisława Wyspiańskiego Fot. PAP/Reprodukcja
Stanisław Wyspiański - Autoportret, pastel na papierze, 1903 r., Muzeum Stanisława Wyspiańskiego Fot. PAP/Reprodukcja
Muzeum Krakowa zaprasza do wspólnego świętowania przypadających 15 stycznia 152. urodzin Stanisław Wyspiańskiego i udziału w akcji performatywnego czytania wiersza poety "O, kocham Kraków".

Utwór zaczyna się od słów: "O, kocham Kraków - bo nie od kamieni przykrości-m doznał - lecz od żywych ludzi", a kończy wersami: "Im częściej na mnie kamieniem rzucicie, sami złożycie stos - - stanę na szczycie".

W najbliższy piątek o g. 17.00 na Facebooku Rydlówki (https://pl-pl.facebook.com/rydlowka) zaprezentowany zostanie filmowy kolaż złożony z kilkunastu interpretacji utworu poety. Wiersz Wyspiańskiego przeczytają m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski, rektor UJ prof. Jacek Popiel, rektor Akademii Teatralnej im. S. Wyspiańskiego prof. Dorota Segda, dyrektor Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakwie Waldemar Raźniak i dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski, a także potomkowie Lucjana Rydla prof. Jan Rydel i Piotr Szmigielski i krakowscy szopkarze Rozalia Malik i Wiesław Barczewski oraz wcielający się od 30 lat w rolę Lajkonika Zbigniew Glonek.

Nagranie będzie poprzedzone słowem prof. Dariusza Kosińskiego, który przybliży tematykę wiersza. Następnie kompozytor i pianista Dawid Sulej Rudnicki zagra koncert, a na zakończenie przedstawiciele Regionalnego Teatru "Złoty Róg" wystąpią z kolędą dla Wyspiańskiego.

Muzeum Krakowa zaprasza krakowian do nagrania własnej interpretacji utworu "O, kocham Kraków" 

Następnie zamieszczenia go na swoich profilach w mediach społecznościowych z hasztagiem #urodzinyWyspiańskiego. Nagrania można też wysłać na adres rydlowka@muzeumkrakowa.pl. Spośród nadesłanych do 31 stycznia wybrane zostaną trzy najciekawsze, a ich autorzy nagrodzeni zostaną niebanalnymi prezentami takimi jak: sesja fotograficzna w "Rydlówce" – oddziale Muzeum Krakowa, zwiedzanie VIP wybranego oddziału muzeum czy możliwość uderzenia w dzwon Bolesław na Wieży Ratuszowej.

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie. Był pierwszym dzieckiem rzeźbiarza Franciszka Wyspiańskiego i Marii z Rogowskich. Gdy miał siedem lat, matka zmarła. Wychowywała go ciotka – Janina (Joanna) Stankiewiczowa.

W 1887 r. ukończył zdając egzamin dojrzałości Krakowskie Gimnazjum św. Anny. Do jego kolegów szkolnych należeli m.in. Stanisław Estreicher, Józef Mehoffer, Lucjan Rydel i Henryk Opieński. Po maturze Stanisław Wyspiański zaczął naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych i zapisał się na wykłady na Wydziale Filozoficznym UJ.

Był najbardziej wszechstronnym artystą Młodej Polski: dramaturgiem, poetą, malarzem, grafikiem. Zajmował się sztuką użytkową i projektami architektonicznymi. Jeszcze podczas studiów za sprawą dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych Jana Matejki uczestniczył w renowacji wnętrz Kościoła Mariackiego. Był twórcą witraży do kościoła oo. Franciszkanów w Krakowie.

W 1890 r. wyjechał w pierwszą zagraniczną podróż artystyczną do Włoch, Szwajcarii, Francji i Niemiec, odwiedził też Pragę. Wiosną 1891 r. pojechał do Paryża, gdzie uczył się w prywatnej Akademii Colarossiego – założonej przez włoskiego rzeźbiarza Filippa Colarossiego. W stolicy Francji przebywał czterokrotnie, to tam zafascynował go teatr.

Sławę przyniosło mu "Wesele" - dramat osnuty na kanwie wesela jego przyjaciela poety Lucjana Rydla. Zmarł 28 listopada 1907 r. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
io/