Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia ponad 127 tysięcy seniorów 80+

2021-01-15 11:46 aktualizacja: 2021-01-15, 16:32
Szef KRPM Michał Dworczyk. Fot. PAP/Marcin Obara
Szef KRPM Michał Dworczyk. Fot. PAP/Marcin Obara
Do tej pory zarejestrowało się na szczepienia przeciw Covid-19 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia  - poinformował w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. "Przyjęliśmy model, który w naszym przekonaniu jest najbardziej sprawiedliwy i najpłynniej pozwala uruchomić system szczepień w całym kraju" - zaznaczył szef KPRM odnosząc się do sposobu podziału szczepionek na każdy punkt szczepień.

Dworczyk przypomniał, że o północy z czwartku na piątek rozpoczęła się centralna rejestracja na szczepienia dla seniorów powyżej 80. roku życia. Dodał, że rejestrować można się poprzez infolinię, w punkcie szczepień i za pośrednictwem internetowego konta pacjenta.

Poinformował, że na infolinię w ciągu pierwszych 90 min zadzwoniono ponad 84 tys. razy, a w ciągu godziny stronę internetową, na której można się rejestrować, odwiedzono 1 mln razy

"Do tej pory, do tego momentu zarejestrowało się 127 tys. 796 seniorów powyżej 80. roku życia" - poinformował Dworczyk. 

Przesłano 474 tys. zgłoszeń na szczepienia przeciwko Covid-19

Dworczyk przekazał, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zgłaszania gotowości do zaszczepienia przeciw Covid-19.

"Do tej pory przesłano 474 tys. zgłoszeń i prawie już 377 tys. zostało potwierdzonych przez kliknięcie w specjalny link wysyłany przez system do zgłaszającego się jako osoby gotowej do przyjęcia szczepienia" - poinformował szef KPRM. 

Z kolei sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski poinformował, że został uruchomiony specjalny kanał do zakładania profilu zaufanego dla osób powyżej 80. roku życia.

"Uruchomiliśmy jednocześnie specjalny kanał do zakładania profilu zaufanego dla osób powyżej 80. roku życia w ramach tzw. wideorozmowy" - poinformował.

Jak wyjaśnił, można założyć tymczasowy profil zaufany poprzez rozmowę z urzędnikiem, na którą się można zapisać na stronie gov.pl. "Będą tam przyjmowane tylko zgłoszenia od osób powyżej 80. roku życia, a od jutra nie tylko będzie można założyć profil zaufany, ale jednocześnie będzie można także za jednym zamachem zarejestrować się na szczepienie" - zapewnił Zagórski.

Ruszyła strona raportująca proces szczepień prowadzonych w Polsce 

Dowrczyk poinformował, że "w nocy (z czwartku na piątek - PAP) ruszyła zgodnie z planem strona raportująca proces szczepień". Wyjaśnił, że strona ma być w styczniu aktualizowana raz dziennie, a od lutego kilka razy dziennie. Ma przedstawiać postępy w procesie szczepienia Polaków na COVID-19.

Poinformował też, że na stronie jest dostępna mapa Polski, wraz z informacjami o zaszczepionych pierwszą i druga dawką szczepionki antycovidowej. Informacje są przedstawione z podziałem na grupy wiekowe i płeć.

Strona jest raz dziennie, rano po godz. 10 uzupełniana. "Chcemy doprowadzić, żeby w lutym była ona w ciągu dnia uaktualniania, tak żeby każdy obywatel miał bieżącą informacje na temat przebiegu Narodowego Programu Szczepień" - powiedział Dworczyk. 

Formularz zgłoszeniowy na szczepienia działa już bez przeszkód 

Dworczyk nawiązał też do sytuacji związanej z działaniem systemu informatycznego w pierwszych godzinach działania sytemu zgłaszania się do szczepień. "Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie obyło się w czasie startu całego centralnego kalendarza bez pewnych problemów. Ze względów technicznych i ze względu na duże zainteresowanie i dużą liczbę zapytań wysyłanych z sytemu, o ile system rejestracji działał od północy i można było rejestrować się bez przerwy - wprawdzie system zwolnił, ale strona cały czas działała - o tyle system zgłaszania swojej gotowości i zapisów na początku, tuż po północy nie zadziałał" - powiedział szef KPRM.

Jak poinformował, było to wywołane "problemem technicznym" i bardzo dużą ilością zapytań przesyłanych przez system. "Mniej więcej po 20 minutach udało nam się uruchomić formularz zgłoszeniowy pod nowym adresem, a ok. 1 w nocy już przywróciliśmy pełną funkcjonalność systemu i ten formularz do tej pory bez przeszkód działa" - powiedział.

Dworczyk podkreślił, że jako, iż jest to "wielka operacja teleinformatyczna", to taka sytuacja mogła się wydarzyć i miała miejsce, o czym trzeba uczciwie mówić. "Najważniejsze, że udało nam się tę sytuację szybko opanować" - podkreślił szef KPRM. 

Dworczyk wyjaśniał również zasady podziału szczepionek pomiędzy gminy w Polsce. "W większych gminach automatycznie jest więcej punktów szczepień. Są miasta gdzie są dziesiątki punktów szczepień, gdzie jest to kilkadziesiąt razy trzydzieści (przyznanych tygodniowo dawek szczepionek na punkt - PAP). A są gminy, gdzie jest jeden punkt szczepień, który otrzymuje jeden raz trzydzieści dawek na tydzień. Nie mamy w tej chwili sygnałów, żeby były gminy, w których nie byłoby zapotrzebowania (przyjemniej - PAP) na te 30 szczepionek (tygodniowo - PAP)" - mówił Dworczyk.

"Jeśli tylko okaże się, że gdzieś populacja seniorów powyżej 70. roku życia została już zaszczepiona, automatycznie te dawki będą trafiały tam, gdzie potrzeby są największe" - dodał.

Dworczyk przyznał również, że rząd analizował różne scenariusze podziału ograniczonej "ze względu na mechanizm unijny" liczby szczepionek. "W naszym przekonaniu najbardziej sprawiedliwym podziałem było to, żeby szczepionka była równomiernie dostępna na terenie całej Polski. Przyjęty przez nas sposób podziału 30 szczepionek na punkt ma jeden walor - cały ten system rusza. Nie jest tak, że działa kilkadziesiąt punktów szczepień, tylko w całym kraju ruszają punkty szczepień i one nabierają prędkości szczepień wraz z dostawami szczepionek" - powiedział. Przypomniał również, że producenci szczepionek deklarują zwiększenie dostaw pod koniec pierwszego kwartału.

"Przyjęliśmy model, który w naszym przekonaniu jest najbardziej sprawiedliwy i najlepiej, najpłynniej pozwala uruchomić cały system szczepień w Polsce" - podkreślił Dworczyk.

Dworczyk o mechanizmie przechodzenia powyżej swojej grupy szczepień 

Szef KPRM odniósł się również do pytania, dlaczego w systemie zgłoszeń nie ma możliwości dla osób poniżej 70. roku życia wskazania ich chorób przewlekłych, które zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami miały upoważniać do szybszego szczepienia przeciw Covid-19.

"To formularz, w którym deklarujemy gotowość do zaszczepienia. I ten formularz jedyne co powoduje, to, że jak przychodzi nasza grupa wiekowa i rozpoczyna się szczepienie naszej grupy wiekowej, to do nas trafia ta informacja jako do pierwszych i mamy dzięki temu łatwiejszy dostęp do wyboru terminów w pierwszych dniach szczepienia naszej grupy wiekowej. Natomiast ten mechanizm w grupie seniorów powyżej 70. roku życia nie działa, bo to jest grupa najbardziej wrażliwa i najbardziej narażona na trudny przebieg choroby" - wskazywał pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Dworczyk zaznaczył, że mechanizm przechodzenia powyżej swojej grupy, czyli możliwości zaszczepienia się szybciej, przy posiadaniu chorób współistniejących, określonych i wymienionych w Narodowym Programie Szczepień, będzie "działał nieco później". "I tak warunkiem tego, żeby przejść ze swojej grupy do wyższej, będzie wizyta u lekarza i wystawienie przez tego lekarza skierowania do tego przyspieszonego szczepienia" - oświadczył szef KPRM.

Dodał również, że procedura przyspieszonych szczepień dla osób z chorobami przewlekłymi ruszy dopiero po zaszczepieniu seniorów. "W tej chwili, dopóki będziemy szczepić seniorów powyżej 70. roku życia, to ten mechanizm nie działa. Tutaj szczepimy wyłącznie 70-latków, bądź starszych seniorów" - powiedział Dworczyk. 

Minister zadeklarował, że po zaszczepieniu seniorów 70 plus, procedura przyspieszonych szczepień będzie wykorzystywana. "Jak przejdziemy do (szczepienia) kolejnej grupy, to ten mechanizm będzie działał. Należy zgłosić się do swojego lekarza. Ten lekarz - weryfikując schorzenia, ktore ma pacjent, z tym, co jest zapisane w Narpodowym Programie Szczepień (gdzie są wymienione schorzenia, które do tego kwalifikują), może wystawić skierowanie właśnie na wcześniejsze szczepienie" - poinformował. 

Dworczyk: analizujemy wszystkie możliwości, by w Polsce było więcej szczepionek

W imieniu państw członkowskich Komisja Europejska negocjowała kontrakty na szczepionki przeciw Covid-19 z producentami. Mechanizm unijny zakłada dostarczania do krajów Wspólnoty proporcjonalnej do liczby mieszkańców liczby dawek szczepionki. W ramach mechanizmu unijnego wszystkie kraje UE otrzymały pierwsze dawki w tym samym czasie.

Dworczyk zaznaczył, że to producenci mają różnego rodzaju problemy, w wyniku czego zmieniane były deklaracje dotyczące dostarczania danej liczby szczepionki."Jeden z zapisów umowy, którą zawarliśmy w ramach UE mówi o tym, że kraje, które są stronami umowy, nie będą pozyskiwały oddzielnie tego preparatu, ale my analizujemy wszystkie możliwości, żeby było więcej szczepionek w Polsce w krótszym terminie - to jest kluczowa sprawa, dobro pacjentów polskich jest tutaj sprawą nadrzędną" - podkreślił szef KPRM. (PAP)

Autorzy: Mateusz Roszak, Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski, Krzysztof Kowalczyk, Wiktoria Nicałek

mmi/