Zgodnie z umową między Stanami Zjednoczonymi a talibami z lutego 2020 r. siły amerykańskie mają opuścić Afganistan do maja 2021 r. w zamian za gwarancje antyterrorystyczne ze strony talibów.
W ubiegłym tygodniu liczba wojsk amerykańskich w Afganistanie spadła do 2 500, co stanowi najniższy poziom sił amerykańskich w tym kraju od 2001 roku.
Jednak poziom przemocy w Afganistanie wzrósł, co przyspieszyło międzynarodowe wezwania do zawieszenia broni między rządem afgańskim a talibami.
Przedstawiciele obu stron spotkali się na początku tego miesiąca na pierwszej sesji w ramach drugiej rundy rozmów pokojowych, podczas których oczekiwano omówienia spornych kwestii, takich jak zawieszenie broni i podział władzy.
Sullivan powiedział afgańskiemu doradcy ds. Bezpieczeństwa narodowego Hamdullahowi Mohibowi, że przegląd oceni: „czy talibowie wywiązują się ze swoich zobowiązań do zerwania więzi z grupami terrorystycznymi, ograniczenia przemocy w Afganistanie i zaangażowania w znaczące negocjacje z rządem afgańskim i innymi zainteresowanymi stronami” - informuje Biały Dom.
W oświadczeniu Białego Domu Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone będą wspierać proces pokojowy: „silnym regionalnym wysiłkiem dyplomatycznym”, który będzie miał na celu pomoc obu stronom w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego porozumienia politycznego oraz trwałego zawieszenia broni.(PAP)
liv/