Próbki w tych gospodarstwach do badań laboratoryjnych zostały pobrane przez Inspekcję Weterynaryjną po otrzymaniu informacji o zwiększonej śmiertelności ptaków oraz zmniejszeniu pobierania wody i paszy.
12. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w tym roku zostało stwierdzone w gospodarstwie, miejscowości Lisewo, (w gminie Lisewo, powiat chełmiński) w woj. kujawsko-pomorskim. Znajdowało się tam ponad 25 tys. kur reprodukcyjnych. Jak zaznacza Inspekcja Weterynaryjna, jest to ognisko wtórne do ogniska wykrytego w styczniu w tej samej miejscowości.
Ognisko HPAI nr 13. w 2021 r. stwierdzono w miejscowości Mielno (w gminie Mieleszyn, powiat gnieźnieński) w woj. wielkopolskim, W gospodarstwie utrzymywano ponad 85 tys. sztuk drobiu, w tym: ponad 63 tys. kogutków rzeźnych oraz ok. 22 tys. kaczek.
14. ognisko HPAI wykryto w miejscowości Żodyń (w gmina Siedlec, powiat wolsztyński) w woj. wielkopolskim. W gospodarstwie hodowano ponad 13,8 tys. indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni. Gospodarstwo położone jest na terenie obszaru zagrożonego, który został wyznaczony w związku z wcześniejszym wykryciem na tym terenie ogniska grypy ptaków.
Kolejne ognisko choroby (nr 15.) zlokalizowane jest w miejscowości Józefów (gmina Wróblew, powiat sieradzki) w woj. łódzkim. Hodowano tam ponad 38 tys. indyków rzeźnych w wieku 13 tygodni.
16. ognisko HPAI znajduje się w miejscowości Losy (gmina Lubawa, powiat iławski) w woj. warmińsko-mazurskim. W gospodarstwie utrzymywano ok. 23,5 tys. indyków rzeźnych w wieku 4-21 tygodni.
W gospodarstwach, w których stwierdzono chorobę, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia tej choroby tj. do likwidacji stad, przeprowadzenia dezynfekcji wstępnej, wyznaczenie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk HPAI - poinformowała Inspekcja (PAP)
Autorka: Anna Wysoczańska
mmi/