Idea konferencji TED (od ang. Technology, Entertainment, Design) narodziła się w latach 80. w USA i szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie. Od lat, także w Polsce, organizowane są podobne wydarzenia - TEDx-y, podczas których prelegenci mają maksymalnie 18 minut na prezentację swoich przemyśleń czy idei. W tym roku - jak dowiedziała się PAP - z tej formuły postanowiła skorzystać Platforma Obywatelska.
Konferencja TED-x. Budka i Trzaskowski opowiedzą o planach Platformy
Gospodarzem wydarzenia, które odbędzie się w Józefowie pod Warszawą, będzie Borys Budka, a towarzyszyć ma mu wiceszef PO Rafał Trzaskowski. "Przewodniczący opowie o naszych priorytetach programowych, o tym, czym będziemy się zajmować w najbliższym czasie, w różnych zespołach eksperckich, poselsko-senatorskich" - powiedziała PAP posłanka Izabela Leszczyna.
Jak zastrzegła, nie chodzi o napisanie nowego programu PO, bo ten od dawna jest mniej więcej znany, ale bardziej o jego przypomnienie. "Mamy program i dokładnie wiemy co trzeba zrobić, by Polskę naprawić po kryzysie, po pandemii i po rządach PiS, natomiast będziemy chcieli o tym rozmawiać i z ekspertami, i z Polakami" - zaznaczyła Leszczyna.
Nowe otwarcie polityczno-programowe zapowiedział niedawno w wywiadzie dla PAP sam szef Platformy. "Już w lutym pokażemy pierwsze propozycje dotyczące tego, jak zbudować Polskę przyszłości. Silne, bezpieczne i sprawne państwo, do którego obywatele mają zaufanie. Przeciwieństwo tego, z czym mamy do czynienia obecnie – państwa chaosu, nieprzewidywalności, kolesiostwa, propagandy i zrujnowania publicznych instytucji w imię partyjnego interesu" - mówił Budka.
Sobotnie wydarzenie ma mieć - ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia - charakter zamknięty. Wstąpienia obu liderów Platformy można będzie śledzić na żywo w mediach społecznościowych.
W przeszłości z formuły TEDx-u korzystał np. prezydent Bronisław Komorowski. Pod koniec maja 2014 r. tego typu konferencja odbyła się przy okazji 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Wzięli w niej udział m.in. naukowcy, publicyści i działacze organizacji pozarządowych. Komorowski zapowiedział wówczas odsłonięcie Pomnika Wolnego Słowa w Warszawie, który stanął przy ul. Mysiej, gdzie w okresie PRL mieścił się urząd cenzury. (PAP)
autor: Marta Rawicz
kgr/