Szczerski: mamy z USA wspólne stanowisko w sprawie bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej

2021-02-03 19:10 aktualizacja: 2021-02-04, 07:29
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Mamy wspólne stanowisko w kluczowych aspektach bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej - oświadczył w środę prezydencki minister Krzysztof Szczerski po telefonicznej rozmowie z doradcą prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem.

W środę wieczorem odbyła się telefoniczna rozmowa doradców ds. bezpieczeństwa narodowego prezydentów Polski i USA - Pawła Solocha i Jake'a Sullivana. W rozmowie uczestniczył także Szczerski.

"Wraz z ministrem Pawłem Solochem rozmawiałem z Jake'iem Sullivanem - szefem NSC w Białym Domu; była to pierwsza okazja do omówienia współpracy PL-US na tak wysokim szczeblu po zmianie w Waszyngtonie. Mamy wspólne stanowisko w kluczowych aspektach bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej" - napisał Szczerski na Twitterze, po zakończeniu rozmowy.

Sullivan objął stanowisko doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego 20 stycznia. Powierzenie mu tej funkcji Joe Biden zapowiadał w listopadzie ubiegłego roku.

Wcześniej Sullivan był doradcą Bidena jako wiceprezydenta w administracji Baracka Obamy. Doradzał Hillary Clinton w jej kampanii prezydenckiej w 2016 roku; był też doradcą rządu USA w negocjacjach nuklearnych z Iranem. Był także wykładowcą, m. in. w Szkole Prawa Uniwersytetu Yale'a i na uniwersytecie New Hampshire.

Paweł Soloch i Krzysztof Szczerski: nowa administracja w USA - kontynuacja partnerstwa z Polską

Soloch podkreślił po rozmowie, że jej tematem były wspólne polsko-amerykańskie przedsięwzięcia, "przede wszystkim w aspekcie bezpieczeństwa". Jak dodał, doradca prezydenta Joe Bidena "w całej rozciągłości potwierdził zaangażowanie strony amerykańskiej" we współpracę wojskową, zarówno jeśli chodzi o współpracę sił zbrojnych, jak i modernizację techniczną polskiego wojska, a także w ramach NATO.

"Jeśli chodzi o współpracę w zakresie bezpieczeństwa, mamy do czynienia z pełną kontynuacją tego, co Polska i Stany Zjednoczone do tej pory wykonywały" – powiedział szef BBN TVP Info. Dodał, że rozmowa otworzyła perspektywy "bezpośredniego kontaktu między naszymi prezydentami".

Także Szczerski zwrócił uwagę, że "zmieniła się amerykańska administracja, natomiast priorytety są te same". "Podstawy do dobrej współpracy są zachowane, możemy mówić o pełnej kontynuacji strategicznego partnerstwa" - powiedział minister TVP Info. Odnosząc się do militarnego wymiaru współpracy dodał, że "bezpieczeństwo Polski i Ameryki jest wspólne".

Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy gospodarczej, również w aspekcie inicjatywy Trójmorza. Szczerski podkreślił, że administracja prezydenta Bidena deklaruje zaangażowanie w ten projekt, postrzegając go jako "strategiczny element relacji transatlantyckich".

Poinformował, że jednym z tematów rozmowy były możliwości współpracy ekonomicznej w kontekście przezwyciężania gospodarczych skutków pandemii.

Krzysztof Szczerski: nowa administracja amerykańska jest bardzo nastawiona na transformację energetyczną, jest tu pole do współpracy

"Mówiliśmy także dużo – i to jest nowy aspekt – o współpracy energetycznej w kontekście klimatu. Nowa administracja amerykańska jest bardzo nastawiona na transformację energetyczną, jest tu pole do współpracy" – powiedział Szczerski.

"Wbrew pozorom idziemy w tym samym kierunku, różnymi ścieżkami, w różnym tempie, ale mamy szansę, żeby zbudować wokół tego nowe partnerstwo" – dodał minister. Wskazał na kwestie dywersyfikacji źródeł energii, bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od dostaw z Rosji, "ale także rozwój zielonej energii".

Zdaniem Szczerskiego jest to szansa, aby Polska i USA odegrały rolę w działaniach na rzecz transformacji energetycznej, także na forum europejskim i w działaniach transatlantyckich w tej dziedzinie. Dodał, że za polsko-amerykańskie partnerstwo mają w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy odpowiadać Biuro Polityki Międzynarodowej (jego utworzenie Szczerski zapowiedział na początku stycznia) oraz BBN. (PAP)

autorzy: Karol Kostrzewa, Jakub Borowski

mst/