MEiN: pozytywne sygnały w sprawie propozycji utworzenia nowej dyscypliny naukowej

2021-02-07 07:42 aktualizacja: 2021-02-07, 10:01
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Paweł Supernak
Otrzymujemy bardzo pozytywne sygnały po ogłoszeniu przez Ministra Edukacji i Nauki propozycji utworzenia nowej dyscypliny naukowej: nauka o rodzinie - wynika z informacji przekazanych PAP przez MEiN. Teraz resort planuje prace nad nowym rozporządzeniem i konsultacje społeczne.

Pod koniec stycznia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, że dąży do tego, aby w nowym okresie ewaluacyjnym nauka o rodzinie stała się dyscypliną naukową.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy MEiN Anna Ostrowska, utworzenie nowej dyscypliny naukowej ma pozwolić "na nowo odkryć tę najważniejszą i zarazem podstawową grupę społeczną, jaką jest rodzina."

"Rodzina jako przedmiot troski naszego państwa potrzebuje pogłębionej interdyscyplinarnej wiedzy na jej temat. Powołanie nowej dyscypliny naukowej będzie mogło w pozytywny sposób przełożyć się na inne dziedziny naszego życia, w tym kwestie społeczne, gospodarcze, religijne i polityczne" - wyjaśniła.

"Otrzymujemy bardzo pozytywne sygnały po ogłoszeniu przez Ministra Edukacji i Nauki propozycji utworzenia nowej dyscypliny naukowej. Wśród tych opinii wypowiadali się również m.in. przedstawiciele Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego" - dodała Ostrowska. Napisała również, że w swoim stanowisku organizacja podkreśliła, że jako odrębna dyscyplina naukowa nauki o rodzinie będą mogły wieloaspektowo przedstawić rodzinę, sięgając jednocześnie do filozofii, teologii, a także socjologii, pedagogiki, psychologii, medycyny, prawa i innych dziedzin i dyscyplin nauki.

Wprowadzenie nowej dyscypliny będzie wymagać modyfikacji rozporządzenia w sprawie klasyfikacji dziedzin i dyscyplin

Rzecznik MEiN poinformowała, że wprowadzenie nowej dyscypliny będzie wymagać modyfikacji rozporządzenia w sprawie klasyfikacji dziedzin i dyscyplin. "Prace nad rozporządzeniem oraz konsultacje społeczne w tym zakresie zostaną tak zaplanowane, aby zmiany w klasyfikacji nastąpiły po zakończeniu okresu objętego najbliższą ewaluacją jakości działalności naukowej, tj. w 2022 r." - zaznaczyła.

Obecnie w systemie polskiego szkolnictwa wyższego, zgodnie z rozporządzeniem, są 44 dyscypliny naukowe (wśród nich są m.in. historia, nauki medyczne czy astronomia) i 3 artystyczne. Podział dyscyplin wzorowany jest na systematyce przyjętej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przed reformą szkolnictwa wyższego Polsce (Sejm przyjął ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w 2018 r.) było ponad 100 dyscyplin naukowych. Ograniczenie ich liczby miało prowadzić do ograniczenia ich rozdrobnienia.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

lp/