W poniedziałek Muzeum Powstania Warszawskiego zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. „I już pierwszego dnia odwiedziło nas ok. 300 osób. Znaleźli się wśród nich goście indywidualni, rodziny z dziećmi, także spoza Warszawy, jak również obcokrajowcy. Część osób skorzystała też z audioprzewodników. Widać, że zwiedzający stęsknili się za nami, podobnie ja my za nimi. We wtorki Muzeum tradycyjnie jest zamknięte, ale dzisiaj także widać spore zainteresowanie ekspozycją” - powiedziała PAP w środę rzeczniczka prasowa Muzeum Anna Kotonowicz.
Przez cały miesiąc można bezpłatnie zwiedzać placówkę z przewodnikiem. Oferta jest skierowana także do gości indywidualnych. Zwiedzający mogą też skorzystać ze ścieżki audio, która pozwoli na bezpieczne zapoznanie się z muzealną ekspozycją. Można samodzielnie zwiedzić Muzeum przy pomocy telefonu komórkowego. Do dyspozycji gości są specjalne karty z kodem QR dostępne w kasie biletowej. Po zeskanowanie kodu telefonem użytkownik jest przenoszony na stronę Muzeum, gdzie znajduje się dźwiękowy przewodnik po placówce.
Następnie podążając za głosem lektora zwiedzający przechodzi trasą prowadzącą przez ekspozycję muzealną i Park Wolności. Po Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadzają gości głosy Andrzeja Ferenca i Agnieszki Kunikowskiej. Współproducentem projektu jest Teatr Polskiego Radia. Muzeum zachęca gości do zabrania ze sobą słuchawek.
Ze względów bezpieczeństwa niektóre elementy ekspozycji zostały czasowo wyłączone ze zwiedzania, by zminimalizować miejsca „dotykowe”, takie jak telefony, zdjęcia w fotoplastikonach i kino 3D. Z wybranymi fragmentami ekspozycji można zapoznać się poprzez stronę www.1944.pl. Także zwiedzanie dla grup liczących więcej niż pięć osób zostało zawieszone.
Na gości czeka również Wirtualny Przewodnik Muzeum Powstania Warszawskiego - chatbot.
Narzędzie to poprzez komunikator Messenger odpowie zainteresowanym wizytą w Muzeum na podstawowe pytania - jakie są godziny otwarcia, kiedy można wejść do Muzeum za darmo i jak skorzystać z audioprzewodnika. Goście dowiedzą się także dzięki niemu jak zwiedzać Muzeum, jeśli mają ograniczenia ruchowe lub chcą skorzystać z audiodeskrypcji. Bot wykorzystujący sztuczną inteligencję przekaże również szczegóły dotyczące zakupu biletów, rezerwacji zwiedzania z obcojęzycznym przewodnikiem i lekcji muzealnych prowadzonych przez edukatorów.
Chatbot pozwoli też na bezpośrednie przekierowanie pytania użytkowników do merytorycznych działów placówki. Ułatwi to np. potomkom Powstańców zdobycie szczegółowych informacji związanych z ich bliskimi lub przekazanie pamiątek. Bot ma odpowiadać także na bardziej złożone pytania dotyczące historii Powstania i ekspozycji stałej Muzeum. Specjalnie wykonana mapa Warszawy zamieszczona w aplikacji ukaże kilka istotnych dla przebiegu Powstania punktów miasta, w których toczyły się najważniejsze walki.
„Zdecydowaliśmy się na stworzenie chatbota Muzeum Powstania Warszawskiego, by lepiej komunikować się z naszymi odbiorcami. To cyfrowe narzędzie pozwoli na szybsze zaplanowanie wizyty w Muzeum czy uzyskanie potrzebnych informacji. Za pomocą sztucznej inteligencji możemy także poznawać historię Powstania Warszawskiego: oglądając archiwalne zdjęcia, czytając relacje Powstańców czy przyglądając się pamiątkom z muzealnych zbiorów (również tym na co dzień niedostępnym na muzealnej ekspozycji). Od dzisiaj za pośrednictwem popularnego komunikatora Messenger każdy internauta może być bliżej Muzeum Powstania Warszawskiego” – wyjaśnił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Chatbot jest dostępny na Facebooku, rozmowy z wirtualnym przewodnikiem odbywają się za pomocą Messengera: m.me/1944pl.(PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
liv/