Kolejny milion złotych na pomoc weteranom podczas pandemii

2021-02-11 15:29 aktualizacja: 2021-02-12, 08:14
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Kolejny milion złotych trafi do 23 organizacji pozarządowych, które podczas epidemii wspierają weteranów walk o niepodległość Polski - ogłosił Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nie zabraknie pomocy dla naszych bohaterów, dopóki trwa zagrożenie epidemiczne - zapewnił szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk.

Wyniki Otwartego Konkursu Ofert, który UdsKiOR w trosce o swoich podopiecznych zorganizował po raz trzeci, ogłoszono w czwartek. Tym razem dotacje dla organizacji pozarządowych przeznaczone są na okres zimowo-wiosenny.

"To kolejny milion złotych na wsparcie organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, które w tym trudnym czasie epidemii wspierają weteranów drugiej wojny światowej i działaczy opozycji antykomunistycznej. Dopóki trwa zagrożenie epidemiczne, nie zabraknie środków na akcje mające na celu ochronę życia i zdrowia podopiecznych Urzędu" - podkreślił w rozmowie z PAP Kasprzyk.

Pomoc dla weteranów w celu zapewnienia dobrych warunków życia w dobie koronawirusa

W poprzednich dwóch edycjach konkursu, które UdsKiOR zorganizował w 2020 roku, na pomoc przeznaczono niemal dwa miliony złotych, które - jak dodał minister - "w znaczny sposób ułatwiły kombatantom wykonywanie wielu czynności dnia codziennego i pozwoliły ograniczyć kontakty z innymi osobami do niezbędnego minimum".

"Obiady dla bohaterów podczas epidemii", "Zawsze z Wami – Bohaterami III", "Zostań w domu – posiłek dla kombatanta zimą", "Pomagamy zasłużonym dla naszej wolności", "Bądźmy solidarni - wsparcie dla działaczy opozycji antykomunistycznej" – to tylko niektóre projekty, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu UdsKiOR. W czwartek komisja konkursowa zdecydowała, że milion złotych otrzymają w sumie 23 organizacje pozarządowe na realizację inicjatyw, dzięki którym - w związku z epidemią koronawirusa - weterani, opozycjoniści z czasów PRL, a także ofiary represji wojennych i powojennych otrzymają ciepłe posiłki, paczki żywnościowe, a także płyny dezynfekcyjne, maseczki i inne środki ochrony osobistej.

"Do konkursu ponownie przystąpiły organizacje, z którymi współpracujemy od początku trwania epidemii, takie jak Stowarzyszenie +Paczka dla Bohatera+, Związek Sybiraków, Fundacja Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Fundacja Wspólnota Pokoleń, Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej, Fundacja +Nie zapomnij o nas+ czy Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, które codziennie docierają do kombatantów z tak bezcenną w obecnej sytuacji pomocą" - mówił Kasprzyk.

"Cieszy również, że do wspólnej akcji przyłączyło się kilka nowych organizacji, które przedstawiły oferty solidnego wsparcia najbardziej potrzebujących podopiecznych UdSKiOR podczas epidemii. Urząd przekaże właśnie tym podmiotom dotacje na łączną kwotę miliona złotych, dzięki którym będą mogły jeszcze sprawniej realizować pomoc adresowaną do naszych bohaterów" - dodał minister.

W ramach dotacji UdsKiOR będzie finansował lub dofinansowywał zakup codziennych posiłków wraz z kosztami ich dostarczenia dla uprawnionych osób, koszty okresowego dostarczania zestawów niezbędnych artykułów spożywczych i produktów codziennego użytku, a także zakup środków ochrony osobistej – tych ostatnich zarówno dla seniorów, jak i dla przedstawicieli podmiotu realizującego zadania opiekuńcze, żeby pomoc mogła odbywać się z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Pomoc dla weteranów pozyskana w ramach Konkursu Ofert

Szef UdsKiOR zwrócił uwagę, że do każdej kolejnej edycji konkursu przystępuje coraz większa liczba podmiotów.

"To pokazuje, jak ważna dla pokoleń współczesnych jest troska o wszystkich tych, którzy podczas drugiej wojny światowej i w okresie powojennym, walczyli i cierpieli za to, aby Polska była wolna" - mówił Kasprzyk, przypominając, że dzięki działaniom wspieranym finansowano przez Urząd ds. Kombatantów "codziennie w całej Polsce potrzebujący weterani otrzymują ciepły posiłek rozwożony przez wolontariuszy z różnych stowarzyszeń i fundacji".

"Te posiłki dostarczane są również przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i funkcjonariuszy służb mundurowych. To pokazuje, że potrafimy być solidarni nawet w warunkach tak trudnych, w jakich obecnie jesteśmy. Tym samym budujemy więź międzypokoleniową między pokoleniem, które walczyło o wolność podczas drugiej wojny światowej i w latach powojennych oraz pokoleniem, które walczyło bezorężnie w czasach zniewolenia komunistycznego okresu PRL, a pokoleniem najmłodszym – reprezentowanym przez wolontariuszy, funkcjonariuszy i żołnierzy" - powiedział minister.

"To bardzo dobry przykład tego, jak powinno działać społeczeństwo obywatelskie" - dodał.

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomniał jednocześnie, że obecny konkurs jest elementem szerszej pomocy, którą Urząd świadczy weteranom walk o niepodległość, kombatantom, ofiarom represji wojennych i powojennych, a także działaczom opozycji antykomunistycznej.

"Cały czas wypłacamy naszym podopiecznym należne świadczenia, a także udzielamy dodatkowego wsparcia finansowego osobom, które zwracają się do nas o pomoc w związku z trudną sytuacją materialną lub życiową. W tegorocznym budżecie na pomoc indywidualną dla kombatantów dysponujemy najwyższą od lat kwotą – 30 milionów złotych. Codziennie środki finansowe są przekazywane bezpośrednio naszym podopiecznym" – zapewnił Jan Józef Kasprzyk.

Wyniki Otwartego Konkursu Ofert na świadczenie zadań opiekuńczych wykonywanych na rzecz środowiska kombatanckiego, działaczy opozycji antykomunistycznej oraz innych uprawnionych w związku z obowiązującym stanem epidemii są dostępne na stronie www.kombatanci.gov.pl w zakładce Urząd/Dotacje. Znajduje się tam pełna lista podmiotów, które otrzymały wsparcie finansowe wraz z projektami, jakie będą realizowały oraz kwoty przyznanych dotacji.

Norbert Nowotnik (PAP)