O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Lodołamacze przebiły się przez zator lodowy na Wiśle między Dobrzykowem a Kępą Polską

Lodołamaczom Wód Polskich udało przebić się przez zator lodowy na Wiśle pomiędzy Dobrzykowem a Kępą Polską. Lodołamacze kontynuują pracę przy rozbijaniu kry spływającej wraz z nurtem. Poziom rzeki w Wyszogrodzie opadł poniżej stanu ostrzegawczego, a w Kępie Polskiej poniżej stanu alarmowego.

Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański

"Lodołamaczom Wód Polskich udało przebić się przez zator lodowy na Wiśle pomiędzy Dobrzykowem a Kępą Polską. Wielkie kawałki połamanej kry spływają w dół Wisły. Lodołamacze rozbijają je na mniejsze i udrażniają rynnę dla bezpiecznego spływu" - podały w sobotę Wody Polskie. Jak podkreślono w informacji, "poziom wód zaczął opadać co zostało od razu potwierdzone i odnotowane na wodowskazie w Kępie Polskiej".

Lodołamacze pomogą usprawnić bezpieczny spływ wody w rzece

 

W sobotę po południu poziom Wisły w Wyszogrodzie opadł do 496 cm, czyli 4 cm poniżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 550 cm. Z kolei w Kępie Polskiej poziom rzeki w sobotę po południu wynosił już 499 cm, czyli 1 cm poniżej stanu alarmowego, przekraczając jeszcze stan ostrzegawczy o 49 cm.

Wcześniej Wody Polskie informowały, że w sobotę rano do akcji w środkowym biegu Wisły wyruszyło 7 lodołamaczy, z czego 4 popłynęły w górę rzeki powyżej Płocka, by przebić się przez zator w rejonie Dobrzykowa, kierując się w stronę Kępy Polskiej.

Jak podkreślono w informacji, na pokładzie lodołamaczy idących na czole są pracownicy Wód Polskich "najlepiej znający rzekę, bo warunki na tym odcinku Wisły są bardzo trudne". "Reszta jednostek operuje przy stopniu wodnym we Włocławku zapewniając stały przepływ kry" - przekazały Wody Polskie. (PAP)

kgr/
 

Zobacz także

  • Magdalena Biejat. Fot. PAP/Art Service

    Biejat: wzywam do likwidacji Wód Polskich

  • Woda wypływającą z kranu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Rachunki za wodę i ścieki. Wody Polskie będą mogły blokować decyzje gmin

  • Prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź. Fot. X/Wody Polskie

    Ponad 47 mln zł na zabezpieczenie przeciwpowodziowe w Głuchołazach i Głubczycach

  • Przerwana tama po powodzi w Stroniu Śląskim, fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Nowy wątek w śledztwie dotyczącym tamy w Stroniu Śląskim. "Niedopełnienie obowiązków"

Serwisy ogólnodostępne PAP