Sąd w Warszawie ma zdecydować o zwolnieniu z tajemnicy bankowej w sprawie Ryszarda Krauzego

2021-03-02 17:52 aktualizacja: 2021-03-03, 07:25
Były prezes Prokomu Ryszard Krauze (L). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Były prezes Prokomu Ryszard Krauze (L). Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Poznański sąd uznał, że zażalenia na zwolnienie z zachowania tajemnicy bakowej dotyczącego sześciu podejrzanych ws. spółki Polnord, w tym Ryszarda Krauzego, powinien rozpatrzyć Sąd Okręgowy w Warszawie – przekazał PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Ryszard Krauze jest jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski poinformował we wtorek PAP, że Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w poniedziałek wydał postanowienie, w którym uznał, iż nie jest właściwym sądem do rozpatrzenia zażaleń na postanowienie prokuratury z 29 października "o żądaniu wydania rzeczy i zwolnieniu z zachowania tajemnicy bakowej" dotyczącego Ryszarda Krauzego, Bartosza P., Andrzeja P., Sebastiana J. Tomasza Sz. i Piotra W.

"Sąd przekazał sprawę do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie jako właściwemu rzeczowo i miejscowo" – powiedział Brzozowski.

Jak wyjaśnił, według sądu zażalenie na decyzję prokuratury należy złożyć do sądu właściwego do rozpoznania sprawy w I instancji, a obecnie postępowanie ws. spółki Polnord prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie, która przejęła śledztwo od Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. "Sąd poszedł dalej i uznał, że właściwym nie będzie sąd rejonowy, tylko sąd, który jest właściwy do rozpoznania sprawy w I instancji, a takim sądem jest Sąd Okręgowy w Warszawie. Przestępstwa, które zarzuca się podejrzanym podlegają rozpoznaniu w I instancji nie przez sąd rejonowy, a okręgowy. A ponieważ przestępstwa miały zostać popełnione w Warszawie i innych miastach, to sąd uznał, że właściwy jest Sąd Okręgowy w Warszawie" – wyjaśnił Brzozowski.

Poniedziałkowe postanowienie poznańskiego sądu jest nieprawomocne, strony mogą złożyć na nie zażalenie w terminie siedmiu dni. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

mmi/