Czarnek: pomimo przeszkód pandemicznych rozpoczęliśmy egzaminy próbne. Odbyły się w połowie szkół

2021-03-03 13:50 aktualizacja: 2021-03-03, 15:14
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Warszawie. Spotkanie dotyczyło tegorocznych egzaminów ósmoklasisty i maturalnego. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Warszawie. Spotkanie dotyczyło tegorocznych egzaminów ósmoklasisty i maturalnego. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali koronawirusa, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek odniósł się do rozpoczynających się tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty i maturalnego. "Pomimo przeszkód pandemicznych, trzeciej fali, w której jesteśmy, rozpoczęliśmy jednak dziś egzaminy próbne, maturalne i planujemy również rozpoczęcie w tym miesiącu przeprowadzenie egzaminów próbnych ósmoklasisty" - powiedział minister w czasie środowej konferencji prasowej. Dodał, że próbne egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się 17 marca.

Przypomniał, że Polska jako jeden z pierwszych krajów w Europie 16 grudnia określiła zasady przeprowadzania egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. W tym rozporządzeniu, jak powiedział Czarnek, określono prostszą ich formułę, jasno określono wymagania egzaminacyjne i zaplanowano w tym zakresie szkolenia dla nauczycieli.

"W maju 2021 r. nic dziś nie stoi na przeszkodzie, abyśmy planowali przeprowadzenie egzaminu maturalnego, właściwego i egzaminów ósmoklasisty" - podkreślił. 

Około 50 proc. szkół zdecydowało się przeprowadzić próbne matury 

Jak podał minister, próbne matury odbywać się będą stacjonarnie w szkołach, w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

"Około 50 proc. szkół na ten moment zdecydowało się na przystąpienie i przeprowadzenie egzaminów próbnych maturalnych. W różnych województwach różnie się to kształtuje: najwięcej w woj. małopolskim - ponad 66 proc. szkół, w woj. podkarpackim - 64 proc., w innych województwach nieco mniej. W sumie około 50 proc. szkół uczestniczy i przeprowadza, organizuje dla uczniów klas maturalnych egzaminy próbne maturalne" - mówił Czarnek.

"Egzamin próbny jest dobrowolny, nie ma tutaj przymusu przystąpienia do egzaminu, ani jego przeprowadzenia go w szkole. To jest istotne, dlatego, że szkoły same decydują jak go przeprowadzać" - wskazał natomiast obecny na konferencji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. "Wielu dyrektorów zdecydowało o tym, że egzaminy próbne z przedmiotów obowiązkowych: polskiego, matematyki, języka angielskiego na poziomie podstawowym, będą przeprowadzane stacjonarne, egzaminy z pozostałych przedmiotów będą przeprowadzone zdalnie" - dodał.

Smolik przypomniał też, że codziennie na stronie internetowej CKE zamieszczane będą arkusze próbnego z poszczególnych przedmiotów, tak by uczniowie mogli uczestniczyć w próbnych maturach także zdalnie. (PAP)

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Szymon Zdziebłowski

mmi/