W piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii spotkał się z przedstawicielami misji gospodarczej Zrzeszenia Przedsiębiorców Francuskich (MEDEF) na czele z jej prezesem Geoffroy’em Roux de Bézieux’em. Rozmowy dotyczyły m.in. inwestycji francuskich przedsiębiorstw w Polsce.
"W przyszłym tygodniu już o konkretach będę rozmawiał z ministrem gospodarki, finansów i odbudowy Francji Bruno Le Maire’em" - zapowiedział.
Odnosząc się do sektorów, w których współpraca ma największy potencjał powiedział: "Z całą pewnością dotyczy to transformacji energetycznej, ale także przemysłu cyfrowego, w tym zwłaszcza cyberbezpieczeństwa, również przemysłu kosmicznego, w którym Francja jest potęgą numer jeden w Europie".
Wicepremier Gowin zwrócił uwagę, że przemysł cyfrowy czy tzw. zielona energia to "obszar bardzo rozwojowy ze względu na priorytety polskiej gospodarki, także ze względu na działania, które podejmiemy w ramach KPO". Dodał, że doświadczenia francuskie i francuski potencjał biznesowy w zakresie cyfryzacji "mógłby być wykorzystany także do przyspieszania cyfryzacji administracji publicznej w Polsce".
Podczas piątkowej rozmowy z prezesem de Bézieux szef MRPiT zwracał też uwagę na trudności, na które napotykają polscy przedsiębiorcy we Francji, zwłaszcza jeżeli chodzi o tzw. pracowników delegowanych.
"Problemem są nie tyle przepisy, których polscy przedsiębiorcy przestrzegają, co nadmiernie restrykcyjna praktyka administracji francuskiej, stwarzające nieuzasadnione trudności w funkcjonowaniu polskich przedsiębiorstw na terenie Francji" - zaznaczył Gowin. Dodał, że działa już specjalna polsko-francuska grupa robocza ds. usuwania barier na Jednolitym Rynku.
Jak mówił szef MRPiT, prezes Bézieux "angażował się w obronie uzasadnionych interesów polskich firm działających na terenie Francji".
Gowin zwrócił uwagę, że Francja od dawna jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski - zajmuje 4. miejsce, również jeśli chodzi o największych inwestorów.
Przyznał, że jest natomiast stosunkowo niewiele przykładów polskich inwestycji we Francji. "Pod tym względem będziemy tworzyli rozmaitego rodzaju zachęty, aby zwiększyć tę ekspansję eksportową na rynek francuski" - zapowiedział.
"Mimo pandemii wymiana handlowa między naszymi krajami w ubiegłym roku zanotowała stosunkowo niewielki spadek, a francuskie inwestycje w Polsce stale wzrastają" - powiedział minister. Zwrócił uwagę, że rośnie też polski eksport do Francji.
Gowin zapowiedział, że podczas wizyty w Paryżu planowej na 11 marca br. będzie poruszał m.in. temat pracowników delegowanych. "Ale przede wszystkim będę chciał koncentrować się na Wspólnej Europejskiej Polityce Przemysłowej i na potrzebie zrównoważenia standardów klimatycznych z wymogami konkurencyjności europejskiej gospodarki" - powiedział.
"Wszyscy w Europie zdajemy sobie sprawę, że błędem było tworzenie zbyt długich łańcuchów dostaw, przenoszenie produkcji przemysłowej poza granice europejskie. Będę zachęcał mojego francuskiego partnera, do tego, aby w tych obszarach Polska i Francja stworzyły wspólny tandem na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki" - wskazał Gowin. (PAP)
autor: Magdalena Jarco
liv/