Województwa mazowieckie i lubuskie zamknięte. Możliwe kolejne obostrzenia w całym kraju

2021-03-11 14:02 aktualizacja: 2021-03-12, 07:45
Minister Zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister Zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Radek Pietruszka
Materializuje się czarny scenariusz. Mamy trwały trend zachorowań. To przyrost powyżej 30 procent tygodniowo - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od poniedziałku 15 marca lockdown w woj. mazowieckim i w woj. lubuskim. Obostrzenia mają potrwać do 28 marca.

Rekord zakażeń w Polsce. Rząd zadecydował o lockdownie na Mazowszu i w woj. lubuskim. "Mamy trwały trend rozwoju pandemii, w tym tygodniu do lekarzy zgłosilo się 150 tys. osób z objawami koronawirusa. Wynik na poziomie 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków " - powiedział szef resortu zdrowia. 

Poza wzrostem zakażeń w Polsce ma miejsce także duży przyrost obłożenia łóżek szpitalnych, także tych respiratorowych. Wszystko to spowodowało, że rząd zadecydował o wprowadzeniu obostrzeń w woj. mazowieckim i woj. lubuskim. Nie jest wykluczone, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski. Premier Mateusz Morawiecki w ciągu kilku dni ma przedstawić rozwiązania w sprawie pomocy dla przedsiębiorców. 

"Czeka nas kontynuacja wzrostów zachorowań, apeluję żebyśmy już w tej chwili, nie czekając na wprowadzenie regulacji, znowu zaczęli stosować regułę "zostań w domu" - zaapelował minister Niedzielski.

"Podjęliśmy decyzję o obostrzeniach w woj. mazowieckim i lubuskim; zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych; zamknięte instytucje kultury; zamknięte baseny i obiekty sportowe. Obostrzenia od poniedziałku. " - powiedział minister Niedzielski.

25 mln maseczek trafi do mieszkańców

W województwach mazowieckim i lubuskim nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym. W piątek opublikowane zostanie rozporządzenie regulujące ten model edukacji w tych dwóch regionach. 

Do obu zamkniętych województw będą skierowane maseczki. Do mieszkańców trafi około 25 mln maseczek. 

Dotychczas, w związku z regionalnie zwiększoną liczbą zakażeń koronawirusem, podobne restrykcje wprowadzone zostały pod koniec lutego w woj. warmińsko-mazurskim oraz od nadchodzącej soboty w woj. pomorskim. 

Obecna sytuacja powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej. "Działając z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy szpitale tymczasowe, które teraz będą systematycznie otwierane" - zapowiedział szef resortu zdrowia. 

Czy z powodu braku miejsc w szpitalach konieczny będzie transport pacjentów między województwami? Nie jest to wykluczone.

"Transport pacjentów między województwami jest ostatecznością. Jeżeli w skali kraju będziemy mieli permanentny deficyt łóżek covidowych, będą brane pod uwagę takie scenariusze, by pacjenci byli wożeni do regionów, gdzie sytuacja jest lżejsza - powiedział minister Niedzielski. 

PAP/Maciej Zieliński

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Dorota Stelmaszczyk, Aleksandra Rebelińska

liv/ mar/