O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Turcja wycofała się z konwencji stambulskiej, mającej chronić kobiety przed przemocą domową

Turcja wycofała się z konwencji stambulskiej - międzynarodowego porozumienia, mającego na celu ochronę kobiet przed przemocą domową. W sobotę rano prezydent Recep Tayyip Erdogan dekretem unieważnił akt ratyfikacji konwencji.

Protest przeciwko decyzji o wystąpieniu Turcji z Konwencji Stambulskiej, w Stambule, Turcja Fot. PAP/ EPA / ERDEM SAHIN
Protest przeciwko decyzji o wystąpieniu Turcji z Konwencji Stambulskiej, w Stambule, Turcja Fot. PAP/ EPA / ERDEM SAHIN

Minister ds. rodziny, pracy i polityki społecznej Turcji Zehra Zumrut Selcuk napisała na Twitterze, że prawa kobiet są nadal chronione przez tureckie prawo, a system sądowniczy jest "wystarczająco dynamiczny i silny", aby uchwalać nowe przepisy. Oświadczyła również, że przemoc wobec kobiet jest zbrodnią przeciwko ludzkości, a rząd nadal będzie miał dla niej "zero tolerancji".

Grupy kobiet i ich sojuszników, opowiadających się za utrzymaniem konwencji, wezwały do przeprowadzenia w sobotę demonstracji w całym kraju.

Sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejczinović Burić nazwała decyzję prezydenta Turcji "druzgocącą". "To posunięcie jest (...) tym bardziej godne ubolewania, gdyż zagraża ochronie kobiet w Turcji, w Europie i poza nią" - oznajmiła.

Więcej

Trzęsienie ziemi w Japonii o magnitudzie 7,2 odczuwalne w prefekturze Miyagi

Jak podała agencja AP, niektórzy prawnicy twierdzili w sobotę, że porozumienie nadal obowiązuje, argumentując, że prezydent nie może się z niego wycofać bez zgody parlamentu, który ratyfikował je w 2012 roku. Erdogan uzyskał jednak szerokie uprawnienia po ponownym wyborze w 2018 r., inicjujące w Turcji zmianę z systemu parlamentarnego na prezydencki.

Agencja AP podała, że niektórzy przedstawiciele prezydenckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju opowiadali się za rewizją umowy, argumentując, że zachęca ona do rozwodów i podważa tradycyjny model rodziny, co jest sprzeczne z konserwatywnymi wartościami tego kraju. Krytycy konwencji twierdzili również, że promuje ona homoseksualizm poprzez użycie kategorii takich, jak płeć, orientacja seksualna i tożsamość płciowa.

Konwencja Rady Europy z 2011 roku o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, tzw. konwencja stambulska, ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Turcja była pierwszym krajem, który podpisał konwencję. (PAP)

io/

Zobacz także

  • Mieszkańcy Stambułu po trzęsieni ziemi. Fot. EPA/TOLGA BOZOGLU

    W wyniku paniki po trzęsieniu ziemi w Stambule do szpitali trafiło 151 osób

  • Ulice Stambułu Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Silne trzęsienie ziemi w Turcji. Do akcji skierowano służby

  • Turecka policja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/NECATI SAVAS

    Szef MSW Turcji: przeprowadziliśmy największą operację antynarkotykową w historii kraju

  • Ekrem Imamoglu, fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

    Imamoglu o Erdoganie: zniszczył postosmański charakter Turcji

Serwisy ogólnodostępne PAP