O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dr Sutkowski: liczba hospitalizacji jest nadal na bardzo wysokim poziomie

Liczba zajętych łóżek szpitalnych i respiratorów przez pacjentów z COVID-19 nadal jest na bardzo wysokim poziomie – ocenił we wtorek prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Koronawirus w Polsce. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Koronawirus w Polsce. Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek informację o 8245 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 60 osób. Tydzień temu resort zdrowia informował o 20 870 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Wówczas zmarło kolejnych 461 osób.

Dr Sutkowski w rozmowie z PAP powiedział, że opublikowane we wtorek dane o zakażeniach są cząstkowe i zaburzone z powodu okresu świątecznego, dlatego nie dają one pełnego obrazu stanu epidemiiCOVID-19 w Polsce.

Więcej

 Trzecia fala pandemii koronawirusa. Medycy oddziału intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej zajmujący się pacjentami z Covid-19. Fot. PAP/Jacek Szydłowski

8245 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 60 osób

"Natomiast cała reszta jest spektakularnie wysoko, tzn. hospitalizacje, liczba zajętych respiratorów. Ta liczba rośnie dosyć szybko, utrzymuje się na wysokim poziomie. Myślę, że te wskaźniki będą decydować przede wszystkim o ocenie sytuacji w najbliższym czasie" – powiedział dr Sutkowski.

W jego ocenie dane o liczbie zakażeń z czwartku i piątku, które będą dostępne w piątek i w sobotę, powiedzą nam prawdopodobnie o tendencji w pandemii.

"Czy mamy takie trochę wyhamowanie, które się daje obserwować w poprzednich danych sprzed świąt, czy też mamy jeszcze stale wysoki pułap, niezmniejszający się?" – wskazał. Dane z piątku i soboty o liczbie nowych, potwierdzonych zakażeń będą zatem najlepiej charakteryzowały sytuację – zaznaczył.

Dodał, że rosnąć będzie liczba hospitalizacji i osób z COVID-19, wymagających respiratora. Podkreślił, że nie będą one jeszcze dotyczyć osób, które zakaziły się w święta.

"Jeżeli przepracowaliśmy te święta źle pod względem epidemicznym, to w przyszłym tygodniu będziemy mieli już kolejne wzrosty zakażeń. Oby nie" – powiedział. Zaznaczył, że służba ochrony zdrowia i szpitale nadal są bardzo obciążone.

Dr Sutkowski pytany o to, czego się spodziewać w kwestii dalszych obostrzeń, stwierdził, że uważa, że zapewne będą one utrzymane, prawdopodobnie nie zaostrzone.

"Poziom obostrzeń jest dobry, wykonanie jest gorsze. Cały czas egzekwowanie tych obostrzeń jest piętą achillesową wszelkich wprowadzanych zmian. Jeżeli by z tym było dobrze, zarówno od strony kontroli, jak i od strony poszczególnych obywateli, to na dzisiaj byłoby wystarczające" – zaznaczył.

W ocenie dr. Sutkowskiego podobna sytuacja epidemiczna będzie do końca kwietnia – z tendencją spadkową, ale zastrzegł, że "jest to wróżenie". Podkreślił, że w kwietniu ciągle będzie duża liczba hospitalizacji i zgonów.

"Dopiero w maju, mam nadzieję, ta sytuacja będzie się powolutku zmniejszać, jeśli chodzi o liczbę osób hospitalizowanych" – dodał.

Lekarz ocenił, że jeśli program szczepień będzie realizowany sprawnie, to możemy liczyć się ze zdecydowaną poprawą do końca czerwca, biorąc pod uwagę obecną sytuację.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

liv/

Tematy

Zobacz także

  • Doktor Michał Sutkowski. Fot. PAP/Rafał Guz

    Doktor Michał Sutkowski: dane o zakażeniach koronawirusem pokazują tendencję spadkową

  • Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

  • Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce Michał Sutkowski. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Dr Sutkowski: dzięki szczepionce możemy przywrócić normalność świata

  • Szczepionka na Covid-19 - zdjęcie ilustracyjne. Na całym świecie w różnej fazie badań jest ponad 165 szczepionek przeciw COVID-19. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Sutkowski: 3,4 mln szczepień miesięcznie to zadanie trudne, choć możliwe

Serwisy ogólnodostępne PAP