Postanowienie o zabezpieczeniu w sprawie Orlen i Polska Press godzi w prawa przedsiębiorców

2021-04-13 19:07 aktualizacja: 2021-04-14, 07:55
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny Fot. PAP/Radek Pietruszka
Postanowienie sądu o zabezpieczeniu bez merytorycznej oceny, godzi w prawa przedsiębiorców - powiedział PAP prezes UOKiK Tomasz Chróstny o postanowieniu sądu o wstrzymanie wykonania zgody na przejęcie przez Orlen Polska Press.

W jego ocenie tego typu decyzja może wpływać na stabilność obrotu gospodarczego.

Jak zaznaczył szef UOKiK, sąd "w sposób nieuprawniony" przyjął, że złożenie odwołania od decyzji automatycznie powinno skutkować koniecznością jej wstrzymania. "Automatyczne wstrzymywanie zgód koncentracyjnych, bez merytorycznej oceny akt sprawy i jakości zarzutów podnoszonych przez skarżącego, jest niepokojącym precedensem i godzi w prawa przedsiębiorców" - wskazał.

Zdaniem Chróstnego, zastosowanie takiego zabezpieczenia tymczasowego przez sąd, jest w praktyce działaniem ograniczającym Orlen, który przejął Polska Press, prawa do dysponowania prawami z udziałów w tej spółce.

"Sąd nie odniósł się merytorycznie do decyzji Prezesa UOKiK, ani nie zbadał, choćby pobieżnie, treści zarzutów Rzecznika Praw Obywatelskich, a mimo to wydał tak drastyczne, z punku widzenie praw przedsiębiorców, postanowienie o zabezpieczeniu" - powiedział.

"Trzeba mieć świadomość tego, że racjonalny inwestor, jako strona przejmująca, w każdym innym postępowaniu w zakresie koncentracji, a takich decyzji wydajemy rocznie ponad 270, może mieć wątpliwości, czy pod dowolnym pretekstem RPO lub inny organ, nie zablokuje wydanej decyzji" - dodał.

"Transakcja w takich sytuacjach nie powinna zostać zrealizowana przez wiele miesięcy, do czasu aż sąd orzeknie na podstawie materiału dowodowego. Co więcej, także absurdalne bądź bezpodstawne zarzuty nie będą miały znaczenia, bowiem w opinii sądu, sam fakt zaskarżenia decyzji prezesa Urzędu przez RPO winien wstrzymać realizację transakcji" - zaznaczył Chróstny.

Dodał, że w tej sprawie UOKiK przekazał właściwemu sądowi ponad 600 stron dokumentacji zebranej w toku postępowania, która nie została przeanalizowana na etapie wydawania postanowienia.

Zarzuty podnoszone przez RPO stanowiłyby jawne przekroczenie uprawnień - naruszające prawa przedsiebiorców

Według szefa UOKiK zarzuty podnoszone przez RPO - z którymi się nie zgadza - i realizacja podniesionych przez RPO postulatów, stanowiłaby jawne przekroczenie uprawnień organu ochrony konkurencji, naruszając również prawa przedsiębiorców.

"Tym bardziej widać, że tego typu środek tymczasowy zastosowany automatycznie, jest bardzo mocną ingerencją w rynek" - wskazał.

Jak dodał, każdy racjonalny inwestor bez względu na to, czy będzie pochodził z Polski czy z zagranicy, tego typu ryzyko będzie brał pod uwagę. "Automatyczne stosowanie przez sąd mechanizmów ograniczających prawa przedsiębiorców mogą wpłynąć na stabilność obrotu gospodarczego w sytuacji, gdy sąd przed zastosowaniem środka tymczasowego choćby pobieżnie nie zweryfikuje argumentów prawnych podnoszonych przez skarżącego" - ocenił.

Chróstny dodał, że Urząd zapoznał się uzasadnieniem sądu i analizuje je pod kątem przysługujących mu środków prawnych do wzruszenia postanowienia.

Poinformował, że Urząd zamierza też złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie głównej rozprawy w sprawie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej przez Prezesa UOKiK decyzji.

W poniedziałek po południu na stronach Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiła informacja, w której napisano, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK w sprawie koncentracji. Chodzi o kwestię przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press. Wskazano, że informację o takim rozstrzygnięciu sądu RPO uzyskał telefonicznie w poniedziałek w sekretariacie Sądu Okręgowego w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak podkreślono - zgodnie z uzyskaną przez RPO informacją - "8 kwietnia br. zapadło orzeczenie w sprawie wniosku o wstrzymanie decyzji, w tym o zakaz wykonywania przez PKN Orlen praw udziałowych w Polska Press". "Sąd uwzględnił tym samym wniosek Rzecznika. Wkrótce do RPO ma wpłynąć oficjalne pismo z decyzją sądu" - przekazało Biuro Rzecznika.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny 5 lutego br. zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen uznając, że działalność uczestników koncentracji się nie pokrywa, a transakcja nie zagraża konkurencji. "W oparciu o wiedzę oraz dostarczone przez strony informacje, a także po analizie rynku i możliwych konsekwencji przejęcia, prezes UOKiK wydał zgodę na dokonanie koncentracji" - przekazywał wtedy UOKiK.

5 marca br. informowano, że Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) od decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press i wniósł, by sąd uchylił tę zgodę.

Biuro prasowe UOKiK oświadczało 6 marca, że z zaskoczeniem przyjęło działanie RPO związane ze złożeniem do sądu odwołania od decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację Polska Press/PKN Orlen. "Decyzja została wydała rzetelnie" - zapewnił prezes Chróstny.

Wniosek o zgodę na koncentrację wpłynął do UOKiK 10 grudnia 2020 r. Z kolei 14 grudnia ub.r. RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę tej koncentracji. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

liv/
 

TEMATY: