Ścigaj i Kołakowski będą współpracować z Porozumieniem

2021-04-17 15:12 aktualizacja: 2021-04-18, 08:25
Poseł Agnieszka Ścigaj. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Poseł Agnieszka Ścigaj. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Posłowie niezrzeszeni: była posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj i były poseł PiS Lech Kołakowski zaczynają współpracę z Porozumieniem Jarosława Gowina. Jak podkreślił w rozmowie z PAP zastępca rzecznika partii Jan Strzeżek nie zostali oni członkami partii, ale będą ściśle współpracować.

Ścigaj i Kołakowski byli gośćmi sobotniej konwencji Porozumienia.

"Agnieszka Ścigaj i Lech Kołakowski dołączyli do wspólnoty Porozumienia, ale nie zostali członkami partii. Teraz zarówno Agnieszka Ścigaj, jak i Lech Kołakowski będą z nami ściśle współpracować w Sejmie. Bardzo doceniamy ich gigantyczne doświadczenie i zaangażowanie" - powiedział PAP zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek.

Spośród członków Porozumienia mandat poselski w Sejmie obecnej kadencji uzyskało 18 posłów, jednak szeregi ugrupowania we wrześniu 2020 r. opuściła Jadwiga Emilewicz. Następnie w wyniku konfliktu w partii dotyczącego kierownictwa ugrupowania usunięci zostali: Kamil Bortniczuk, Jacek Żalek, Michał Cieślak i Włodzimierz Tomaszewski. Jednocześnie wszyscy wykluczeni z Porozumienia uznają, że decyzje były bezprawne, a właściwym p.o. prezesa partii określają Adama Bielana.

21 marca 2021 r. do partii dołączyła posłanka Monika Pawłowska, dotychczas członkini Wiosny i wiceprzewodnicząca KKP Lewicy. Nie wstąpiła do klubu PiS w Sejmie, zostając posłanką niezrzeszoną.

Agnieszka Ścigaj i Lech Kołakowski podczas sobotniej konwencji rozpoczęli współpracę z Porozumieniem, jednak nie wstąpili ani do klubu PiS, ani do Porozumienia jako partii.

Zarówno Ścigaj, jak i Kołakowski mają głosować w Sejmie zgodnie z Porozumieniem

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w Porozumieniu, zarówno Ścigaj, jak i Kołakowski mają głosować w Sejmie zgodnie z Porozumieniem. Posłowie - według źródeł PAP - zobowiązali się, że w każdym głosowaniu będą głosować tak, jak partia Jarosława Gowina. Dotyczy to zarówno głosowania zgodnie ze Zjednoczoną Prawicą, jak i wówczas, gdy Porozumienie zdecyduje się głosować inaczej niż koalicjanci z PiS i Solidarnej Polski.

Sobotnia konwencja Porozumienia miała charakter programowy. Wystąpili podczas niej oprócz lidera - wicepremiera Jarosława Gowina, także ministrowie i posłowie partii, którzy prezentowali pomysły ugrupowania w takich obszarach, jak ochrona zdrowia, mieszkalnictwo, klimat i ochrona środowiska. Podczas konwencji zapowiedziano również kolejne konwencje tematyczne oraz kongres programowy, który ma się odbyć pod koniec maja w Warszawie. (PAP)

Autor: Mateusz Roszak

mst/