Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański poinformował w poniedziałek, że nowa droga zapewni połącznie z terenami zlokalizowanymi wewnątrz strefy.
"Droga będzie przecinała tereny inwestycyjne. Dzięki niej następne działki będą miały dostęp do pełnej infrastruktury. Już dzisiaj są przedsiębiorcy, którzy kupili działki wewnątrz strefy i czekali na sfinalizowanie tego projektu" – powiedział burmistrz.
Koszt budowy nowej ponad kilometrowej drogi wraz z chodnikami, oświetleniem i kanalizacją jest szacowany na około 5 mln złotych. Przetarg na jej wykonanie został już ogłoszony. W ramach RFRD gmina pozyskała dotacje w wysokości 3,5 mln złotych.
Michał Cieślak, minister w KPRM odpowiedzialny za rozwój samorządów podkreślił, że inwestycja planowana przez samorząd Końskich pokazuje, że skuteczne wykorzystywanie środków rządowych zwiększa potencjał inwestycyjny samorządów.
Środki przeznaczone na inwestycję w Końskich
"Blisko 3,5 mln złotych na budowę nowej drogi na terenach inwestycyjnych, które przekraczają 100 hektarów, daje ogromną szanse na rozwój miasta i powiatu. W najbliższym czasie ta nowa droga umożliwi kolejnym firmom rozwój i zakup gruntów pod inwestycje" – mówił.
Zwracał uwagę, że przyciąganie kolejnych inwestorów wiąże się ze zwiększonymi wpływami do kasy miasta z tytułu CIT, PIT i podatku od nieruchomości.
"Jeden pracownik, który otrzymuje średnią pensję w skali krajowej, odprowadza do gminy w postaci PIT blisko 2000 złotych. Jeśli w tej strefie w przyszłości zatrudnionych zostanie 1000 pracowników, to te wpływy będą gigantyczne. Jeżeli dołożymy do tego CIT i inne podatki, to ten teren ze ścierniska przerodzi się w bardzo ważny instrument wsparcia finansowego samorządu" – mówił.
Burmistrz Końskich dodał, że gmina chętnie korzysta z innych programów rządowych. Jak powiedział w latach 2019-20 gmina pozyskała z RFRD (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych) 22,5 mln złotych. Dzięki temu wykonano 16 inwestycji drogowych na łączną kwotę prawie 35 mln złotych.
Konecka strefa gospodarcza jest zlokalizowana w północnej części miasta w pobliżu drogi wojewódzkiej numer 728 relacji Grójec-Końskie–Jędrzejów, będącej jednocześnie obwodnicą miasta. Uzbrojone tereny inwestycyjne zajmują około 100 ha. Tereny zostały podzielone na kilkadziesiąt działek o wielkości od 20 arów do 9 ha.
Teren jest całkowicie uzbrojony w infrastrukturę techniczną (wodociąg, energia elektryczna - możliwość przyłącza o mocy powyżej 10MW, kanalizacja sanitarna i deszczowa, gazociąg) łącznie z komunikacją oświetleniową dróg, gotowy pod inwestycje.
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszar określony jest jako tereny przemysłowe, bez ograniczeń co do rodzaju prowadzonej działalności. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
kgr/