Dariusz Wieczorek: czekamy na decyzję rządu w sprawie KPO. Zobaczymy, czy nasze ustalenia zostały wpisane

2021-04-29 07:47 aktualizacja: 2021-04-29, 09:04
Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek. Fot. PAP/Mateusz Marek
Poseł Lewicy Dariusz Wieczorek. Fot. PAP/Mateusz Marek
Czekamy do piątku na decyzję rządu ws. Krajowego Planu Odbudowy; zobaczymy, czy nasze ustalenia zostały do niego wpisane - powiedział PAP sekretarz klubu Lewicy, poseł Dariusz Wieczorek. Jak dodał, ewentualne spotkanie ze stroną rządową jest możliwe po majówce.

Do piątku, 30 kwietnia, państwa członkowskie mają przedstawić Komisji Europejskiej swoje Krajowe Plany Odbudowy. We wtorek przed południem odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i KPO. Wśród propozycji Lewicy, które uzyskały poparcie w ramach KPO jest m.in. 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych, 300 mln euro dla poszkodowanych przez epidemię branż oraz zapewnienie, że 30 proc. z KPO trafi do samorządów.

Lewica czeka na decyzję w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

Podczas spotkania ustalono powołanie zespołów kontaktowych. Po stronie rządowej są to szef KPRM Michał Dworczyk, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda a z Lewicy wiceszefowe klubu Beata Maciejewska i Magdalena Biejat, dyrektor klubu ds. legislacji Dariusz Standerski i sekretarz klubu Dariusz Wieczorek.

Wieczorek, który jest szefem tego zespołu przekazał PAP, że Lewica czeka na decyzję ws. Krajowego Planu Odbudowy. "Później już na roboczo będziemy się kontaktować, jeżeli chodzi o wdrażanie naszych postulatów w życie" - podkreślił poseł.

Pytany, czy do spotkania ze stroną rządową może dojść przed piątkiem, polityk Lewicy odpowiedział: "raczej nie". "Pan premier powiedział, że w piątek ma być decyzja ws. Krajowego Planu Odbudowy i przede wszystkim zobaczymy, czy tam będą te rzeczy, które ustaliliśmy, wpisane" - powiedział Wieczorek. Według niego najpewniej ewentualnie spotkanie odbędzie się po majówce.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) - dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Projekt trafił w środę do Sejmu.

We wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu oraz klubu PiS spotkali się z politykami Lewicy. Tematem rozmowy były uwagi Lewicy do KPO, w ramach którego rozdysponowywane mają być pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO.

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich na unijnych szczytach w Brukseli wynegocjowali kształt unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz zupełnie nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19. Jego wielkość, 750 mld euro, została ustalona w trakcie żmudnych negocjacji przywódców państw członkowskich. Kością niezgody był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 mld z 750 mld euro, to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

kgr/

TEMATY: