Gigantyczne kolejki przed mobilnymi punktami szczepień. Wystarczy się zgłosić z aktywnym e-skierowaniem

2021-05-01 07:17 aktualizacja: 2021-05-01, 18:47
Wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, mogą od soboty do poniedziałku zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Otrzymają jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Kolejki do tego typu punktu obserwuje się w wielu miastach Polski.

Od 1 do 3 maja wszyscy zainteresowani szczepieniem przeciw COVID-19, mający aktywne e-skierowanie, będą mogli zaszczepić się w mobilnych punktach bez wcześniejszego umawiania się. Otrzymają jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson, przejdą oni standardową kwalifikację.

"Podczas majówki uruchomimy mobilne punkty szczepień w każdym mieście wojewódzkim; do zaszczepienia się preparatem firmy Johnson&Johnson wystarczy aktywne e-skierowanie, bez konieczności rejestracji na konkretny termin" - powiedział w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Mobilne punkty szczepień - w ramach akcji "Zaszczep się w majówkę" - pojawią się we Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Gdyni, Chorzowie, Białymstoku, Olsztynie, Kielcach, Poznaniu i Szczecinie.

Adresy i godziny otwarcia mobilnych punktów znaleźć można na stronach urzędów wojewódzkich. Na szczepienie w nich nie ma zapisów czy rejestracji. Wystarczy się zgłosić i poczekać na swoją kolej. Przed zastrzykiem pacjent przejedzie standardową kwalifikację.

Pierwsi chętni pojawili się już o 3 w nocy 

Zainteresowanie szczepieniami jest ogromne. Setki warszawiaków ustawiły się w kolejce po szczepienie. Kolejka pod bramą urzędu wojewódzkiego na placu Bankowym w stolicy zaczęła się tworzyć w już ok. godziny 3 w nocy. Ludzie przyszli z kocami, śpiworami, niektórzy mieli z sobą składane krzesełka, a nawet leżaki.

Ok. godziny 10, kiedy rozpoczęły się szczepienia kolejka chętnych zatoczyła krąg. Ludzie stali, jeden za drugim, nie trzymując dwumetrowego dystansu. Ogonek rozpoczynał się na pl. Bankowym przed bramą ratusza, gdzie mieści się również urząd wojewódzki. Następnie ciągnął się przez około jeden kilometr ul. Elektoralną, al. Solidarności, znów do pl. Bankowego.

Z kolei ponad 1000 osób czeka w kolejce w mobilnym punkcie na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwsi zainteresowani przyszli na Rynek już o godz. 5 rano.

Do godz. 10 zaszczepiło się ponad 200 osób. Każdej godziny wykonywanych jest na Rynku od 90 do 100 szczepień.

"Mam nadzieję, że dzisiejsza akcja przekona nieprzekonanych, że warto się szczepić " - mówił dziennikarzom wojewoda małopolski Łukasz Kmita. "Jak widzimy, odzew jest ogromny" - dodał. "Ci, którzy przyszli, mówią, że są zadowoleni, cieszą się, że będą mogli się zaszczepić. Nie przeszkadza im chłód ani to, że przez moment padał deszcz" - podkreślił wojewoda. Jak przypomniał, kto dziś nie będzie miał podanej szczepionki, będzie miał na to jeszcze dwa dni.

Wojewoda zapewnił, że gdyby dawki zaczęły się kończyć, to na bieżąco podejmowane będą kolejne decyzje, co do ewentualnych dalszych dostaw. Informacje w tej sprawie będą przekazywane oczekującym w kolejce osobom. Kmita zadeklarował, że jest w stałym kontakcie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.

Natomiast w Poznaniu przed południem osiągnięto już limit osób chętnych do zaszczepienia.

Do godz. 11 zaszczepionych zostało 300 osób. Licząca kilkaset osób kolejka sięga granic kompleksu sportowego na poznańskiej Malcie. Pierwotnie szczepienia miały potrwać do godz. 19. Już wiadomo, że skończą się dużo szybciej. Chętni zapraszani są na niedzielę.

Duże zainteresowanie akcją "zaszczep się w majówkę" widoczne jest również w Gdyni, czy Białymstoku.

Ruszyła rejestracja kolejnych roczników 

Ponadto od soboty na szczepienie przeciw COVID-19 mogą rejestrować się osoby mające 36 i 37 lat, czyli urodzone w latach 1984-1985, które w I kwartale tego roku nie wypełniły internetowego formularza dotyczącego chęci zaszczepienia.

Zarejestrować można się na kilka sposobów: przez system e-Rejestracji i Internetowe Konto Pacjenta, infolinię 989, SMS-em na numer 880-333-333 lub w punkcie szczepień. Zapisy rozpoczynają się od północy na stronie pacjent.gov.pl lub od godz. 6.00 rano za pośrednictwem infolinii 989.

E-skierowania na szczepienia wystawiane są w systemie automatycznie, zgodnie z harmonogramem szczepień. Obecnie takie skierowanie wystawione mają wszystkie osoby w wieku 36 lat i starsi, jak również osoby w wieku 30 plus, które między styczniem a marcem wypełniły internetowy formularz dotyczący chęci zaszczepienia. 4 maja z tego przywileju będą mogły skorzystać również osoby w wieku 18-29 lat, pod warunkiem, że na początku roku zadeklarowały taką wolę na stronie pacjent.gov.pl.

Zapisy roczników uwalniane są sukcesywnie: 1 maja przypada kolej roczników 1984-1985, 3 maja – roczników 1986-1987, 4 maja – roczników 1988-1989, 5 maja – roczników 1990-1991, 6 maja – roczników 1992-1993; 7 maja – roczników 1994-1996, 8 maja – roczników 1997-1999, 9 maja – roczników 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał wystawiony każdy pełnoletni Polak. (PAP)

mmi/