Inter Mediolan piłkarskim mistrzem Włoch

2021-05-02 17:33 aktualizacja: 2021-05-02, 21:05
Achraf Hakimi w meczu włoskiej Serie A pomiędzy FC Crotone i Inter Mediolan Fot. PAP/ EPA / CARMELO IMBESI
Na cztery kolejki przed końcem sezonu 2020/21 piłkarze Interu Mediolan stali się pewni mistrzostwa Włoch. To efekt niedzielnego remisu Atalanty Bergamo z Sassuolo 1:1. Inter tytuł wywalczył po raz pierwszy od 2010 roku i 19. w historii.

Po sobotniej wygranej Interu z Crotone 2:0 tylko Atalanta mogła odroczyć koronację mediolańczyków. Warunkiem było jednak zwycięstwo w Reggio Emilia. Goście zadanie skomplikowali sobie w 23. minucie, kiedy czerwoną kartką ukarany został Pierluigi Gollini.

Mimo osłabienia Atalanta objęła prowadzenie w 32. minucie za sprawą Robina Gosensa. W 52. z rzutu karnego wyrównał jednak Domenico Berardi. Wynik później już się nie zmienił i mistrzostwo Interu stało się faktem.

"Nerazzurri" objęli prowadzenie w tabeli po wygranej z Lazio Rzym 3:1 w spotkaniu 22. kolejki 14 lutego. Z ostatnich 15 meczów 13 wygrali, a dwa zremisowali.

Zespół cały czas się rozwija

"Ten zespół przez cały sezon rozwijał się pod wieloma względami. Nie tylko technicznie, czy taktycznie, ale również mentalnie. Wszyscy piłkarze, także ci rezerwowi, uczynili drużynę twardą jak skała" - powiedział w sobotę trener mediolańczyków Antonio Conte.

Pierwsza dekada obecnego stulecia była dla Interu bardzo udana. Klub wywalczył pięć mistrzowskich tytułów, a także triumfował w Lidze Mistrzów w sezonie 2009/10. Kolejne lata były jednak słabsze, ale powrót do świetności zwiastował poprzedni sezon, zakończony na drugim miejscu.

Wcześniej Inter zdobywał mistrzostwo w latach: 1910, 1920, 1930, 1938, 1940, 1953-54, 1963, 1965-66, 1971, 1980, 1989, 2006–10.

Najbardziej utytułowanym włoskim klubem jest Juventus Turyn, który mistrzostwo świętował 36 razy. 18-krotnie najlepszy był AC Milan.(PAP)