Wskazała, że w walce z koronakryzysem niezbędny jest proces innowacyjności i odważnego wchodzenia na nowe obszary.
Opowiedziała się też za utrzymaniem społecznego modelu Europy, ale wskazała, że oczekiwane są w tej kwestii zmiany, “odpowiadające wyzwaniom, jakie przed UE postawił koronawirus”. “Musimy zapewnić ochronę wszystkich obywatelom Unii” - dodała.
Nowy model odpowiadający na zmiany technologiczne oraz zjawisko cieplenia klimatu
Wskazała, że nowy model społeczny UE musi odpowiadać na nasilenie się w ostatnim czasie zmian technologicznych i zjawisko ocieplenia klimatu
“Do tego doszła teraz pandemia koronawirusa, która osłabiła nasz PKB i pochłonęła wielu istnień ludzkich” - powiedziała szefowa KE, wskazując, że w “zmieniającym się świecie sami musimy zacząć się zmieniać”.
Von der Leyen wyjaśniła, że UE musi przejść szybki proces transformacji, aby powrócić do dawnej formy. Przypomniała, że na sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej UE ciąży obecnie pandemia Covid-19 i negatywne jej skutki muszą zostać odwrócone.
“Aby wrócić do tego, co było, musimy iść naprzód (…). Potrzebujemy zmian” - dodała.
Szefowa KE wskazała na pilną potrzebę reform zarówno w polityce społecznej UE, jak też w dziedzinie cyfryzacji i ochrony środowiska naturalnego. Jej zdaniem należy je pogodzić z polityką socjalną.
“Chcemy równocześnie z tymi procesami odbudować obietnice społeczne UE. Dlatego jesteśmy tu dziś, aby stworzyć Europę społeczną na miarę naszych czasów. Taką, która będzie mogła sprostać naszym ambicjom” - podsumowała Ursula von der Leyen.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
liv/