„Polski rynek pracy okazał się odporny na kryzys w 2020 r., wspierany przez rządowe pakiety pomocowe, które zachęcały raczej do skracania czasu pracy niż zatrudniania. Oczekuje się, że wsparcie rządowe będzie kontynuowane w 2021 r., a po zniesieniu ograniczeń i poprawie warunków gospodarczych popyt na siłę roboczą będzie stopniowo wzrastał” – poinformowała KE w opublikowanych w środę prognozach.
KE oczekuje, że w 2022 r. bezrobocie w Polsce spadnie do 3,3 proc. i będzie to także najniższy wskaźnik wśród krajów UE.
PKB Unii Europejskiej wzrośnie o 4,2 proc. w 2021 r.
Przewiduje się, że gospodarka UE w 2021 r. będzie rosła w tempie 4,2 proc., a w roku następnym - 4,4 proc. Jest to znacząca korekta perspektywy wzrostu w porównaniu z prognozami zimowymi z lutego br. Wówczas KE zakładała, że wzrost wyniesie odpowiednio 3,7 proc. i 3,9 proc.
Stopy wzrostu będą nadal różnić się w poszczególnych krajach UE, ale gospodarki powinny powrócić do poziomu sprzed kryzysu do końca 2022 r. - twierdzi KE.
W roku bieżącym najwolniej w całej UE będzie rosnąć PKB Holandii - o 2,3 proc., a najszybciej Hiszpanii - o 5,9 proc.
PKB strefy euro wzrośnie o 4,3 proc. w 2021 r.
Przewiduje, że gospodarka eurolandu w 2021 r. będzie rosła w tempie 4,3 proc., a w roku następnym - 4,4 proc. Jest to znacząca poprawa perspektywy wzrostu w porównaniu z prognozami zimowymi z lutego br. Wówczas KE zakładała, że wzrost PKB wyniesie zarówno w tym jak i następnym roku 3,8 proc. (PAP)
agwo/