Eksperci alarmują, że stresujący tryb życia bywa przyczyną wielu groźnych dla zdrowia i życia chorób. Nie dziwi zatem, że jednym z kluczowych zaleceń, jakie kierują oni pod adresem osób borykających się z bezsennością, migrenowymi bólami głowy, depresją, nadwagą czy chronicznym zmęczeniem, jest właśnie ograniczenie ekspozycji na wywołujące stres bodźce. W skrajnych przypadkach długotrwały stres może doprowadzić do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego, zwiększając ryzyko wystąpienia udaru, zakrzepicy i zawału serca. Jak temu przeciwdziałać? Uczeni znaleźli odpowiedź.
Kakao i stres. Przebieg przeprowadzonego badania
Zespół naukowców z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii postanowił przyjrzeć się korelacji między spożywaniem obecnych w kakao organicznych związków zwanych flawanolami i reakcją organizmu na stres. W tym celu badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem grupy zdrowych mężczyzn, którzy w ciągu ośmiu minut mieli wykonać trudne zadanie generujące stres. Półtorej godziny przed ukończeniem owego zadania otrzymali oni do wypicia kakaowy napój. Naukowcy zmierzyli przepływ krwi w przedramieniu oraz aktywność układu krążenia – zarówno wówczas, gdy uczestnicy byli opanowani, jak i w chwili odczuwania stresu.
Uczeni odkryli, że u badanych, którzy wypili wcześniej kakao, funkcje naczyń krwionośnych zostały w znacznie mniejszym stopniu upośledzone na skutek stresu. Ponadto odnotowano u nich sprawniejszy przepływ krwi. „Flawanole znajdujące się w kakao maja bardzo pozytywny wpływ na serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Wyniki naszego badania są tym istotniejsze, iż osoby cierpiące na schorzenia kardiologiczne wykazują znacznie poważniejszą reakcję na stres” – komentuje dr Catarina Rendeiro, główna autorka badania.
Uczona zaznacza, że odkrycie to może pomóc w zapobieganiu groźnym dla zdrowia i życia chorobom. Uwzględniając w jadłospisie odpowiednie pokarmy znacząco zmniejszymy bowiem ryzyko udaru, zakrzepicy i zawału serca.
„Warto wzbogacić codzienną dietę nie tylko o nieprzetworzone kakao, ale także bogate we flawanole owoce i warzywa: jabłka, czarne winogrona, jeżyny, wiśnie, maliny, gruszki i rośliny strączkowe. Substancje te znajdziemy także w zielonej herbacie” – podpowiada dr Rendeiro. (PAP Life)
kgr/