Rzecznik rządu: negocjacje ze stroną czeską w sprawie Turowa w tej chwili się kończą. Nastąpiło przyjęcie umowy ramowej

2021-05-25 11:22 aktualizacja: 2021-05-25, 13:01
 Rzecznik rządu Piotr Muller. Fot. PAP/ Adam Barwaniec
Rzecznik rządu Piotr Muller. Fot. PAP/ Adam Barwaniec
Negocjacje ze stroną czeską ws. kopalni Turów w tej chwili się kończą; w poniedziałek nastąpiło przyjęcie wytycznych do umowy, która ma zostać podpisana pomiędzy polskim a czeskim rządem - mówił w Brukseli rzecznik rządu Piotr Müller. Sfinalizowanie tej umowy jest warunkiem wycofania skargi do TSUE - dodał.

Rzecznik rządu podczas briefingu w Brukseli odniósł się do doniesień medialnych dotyczących porozumienia pomiędzy Polską a Czechami ws. kopalni Turów.

"Tak jak wczoraj zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, te negocjacje w tej chwili właśnie się kończą. Wczoraj nastąpiło przyjęcie takiej umowy ramowej, wytycznych do umowy, która ma zostać podpisana pomiędzy polskim i czeskim rządem" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że mówił o tym wcześniej we wtorek szef czeskiego rządu Andrej Babisz, iż czeka na sfinalizowanie tej umowy. "I że sfinalizowanie tej umowy jest warunkiem wycofania skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE. To samo wczoraj premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że właśnie podpisanie tej umowy, którą finalizujemy w tej chwili jest warunkiem wycofania przez stronę czeską skargi do TSUE" - mówił Müller.

W związku z tym - kontynuował - chciałby pewne nieporozumienie medialne, które "być może zaistniało w niektórych agencjach prasowych, które podały fragment wypowiedzi premiera Babisza, wyjaśnić"

Według agencji Reutera, premier Czech Andrej Babisz powiedział we wtorek w Brukseli, że jego "rząd nie planuje wycofania pozwu, który wytoczył Polsce w sprawie kopalni Turów, ponieważ nie osiągnięto jeszcze porozumienia".

Umowa zakłada, że Polska podejmie działania wspólnie ze stroną czeską

Müller tłumaczył, że umowa kierunkowa zakłada, że Polska podejmie wspólne działania ze stroną czeską, jeśli chodzi o tematy środowiskowe związane m.in. z ochroną wód gruntowych po stronie czeskiej oraz polskiej.

"Polska na współfinansowanie tych celów środowiskowych, geologicznych przeznaczy między 40 a 45 mln euro, na projekty wieloletnie w zakresie tych tematów środowiskowych" - mówił.

Dodał, że będzie też specjalny zespół roboczy, który będzie na bieżąco monitorował sytuację środowiskową w okolicach kopalni. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak

liv/

TEMATY: