Aby farmaceuci mogli wykonywać szczepienia przeciw COVID-19, niezbędne jest ukończenie dwustopniowego kursu złożonego z części teoretycznej i praktycznej. Pozytywne zaliczenie części teoretycznej, która prowadzona jest na platformie e-learningowej Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP), umożliwia przystąpienie do części praktycznej realizowanej w centrach symulacji jednostek szkolących.
Kilkugodzinne zajęcia praktyczne dotyczące m.in.: zasad przygotowywania i podawania szczepionek przeciw COVID-19, prawidłowo przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy podstępowania w przypadku pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta po podaniu szczepionki, stanowią – jak podnosi NIA - gruntowe uzupełnienie i odświeżenie wiedzy zdobywanej przez personel medyczny na studiach.
Zaliczenie szkolenia w oparciu o egzamin praktyczny potwierdza zdobycie uprawnień do wykonywania szczepień przeciw COVID-19. Do tej pory blisko 9 tys. farmaceutów jest przeszkolonych w tym zakresie.
Farmaceuci nabywają także umiejętności uprawniające do kwalifikacji pacjentów do szczepienia. Kurs trwający ponad pięć godzin, realizowany jest w formie e-learningu i obejmuje m.in.: praktyczne aspekty obsługi aplikacji gabinet.gov.pl, w tym wystawienie i realizacja e-skierowania na szczepienie, kwalifikację oraz zasady wypełniania e-karty szczepień. Ponadto farmaceuci zapoznają się zasadami dystrybucji szczepionek, jak i aktualnymi aspektami prawnymi dotyczącymi szczepień. Ukończenie kursu umożliwia otrzymanie certyfikatu, który uprawnia farmaceutę do kwalifikacji pacjenta do szczepienia.
Uprawnienia do przeprowadzania kwalifikacji nabyło dotąd blisko 6,3 tys. farmaceutów. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl