Szpital Południowy przeznaczony dla pacjentów z COVID-19

2021-05-26 08:14 aktualizacja: 2021-05-26, 10:06
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało we wtorek na pismo stołecznego ratusza w sprawie zwrotu Szpitala Południowego. Placówka "została wytypowana jako przeznaczona dla pacjentów z COVID-19” - poinformowała PAP Justyna Maletka z biura komunikacji resortu zdrowia.

Stołeczny ratusz wysłał w poniedziałek do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo z wnioskiem o zwrot Szpitala Południowego. Poinformowali o tym we wtorek Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i jego zastępczyni Renata Kaznowska.

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na zarzuty stołecznego ratusza

Wniosek motywowali coraz większą ilością osób zaszczepionych, zmniejszającą się liczbą pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Południowym oraz stopniowym wygaszaniem innych szpitali tymczasowych, np. na Stadionie Narodowym czy w Radomiu. Na zarzuty odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia.

"W związku ze zmianami w dynamice pandemii przywracana jest stopniowo normalna działalność szpitali, kończą swoją działalność szpitale tymczasowe. W pierwszej kolejności wyłączane będą jednak szpitale tymczasowe zorganizowane w obiektach nie pełniących funkcji medycznych (stadiony, hale sportowe, centra kongresowe), które zostały zaadoptowane wyłącznie na czas niezbędny do poradzenia sobie z kulminacją zachorowań" – wyjaśniła PAP Justyna Maletka.

Poinformowała też, że trzeba być przygotowanym na czwartą falę zachorowań, "dlatego część szpitali tymczasowych będzie musiała nadal pozostać w gotowości udzielania świadczeń pacjentom z COVID-19". Po uzgodnieniach z wojewodą mazowieckim został do tego zadania wytypowany Szpital Południowy.

Na terenie Mazowsza trzeba pozostawić jeden szpital dla pacjentów z COVID-19

"Inne szpitale tymczasowe, jak np. Stadion Narodowy, przestaną funkcjonować, dlatego zasadne jest, by na terenie Mazowsza pozostawić jeden szpital dla pacjentów z COVID-19" – zaznaczyła Maletka.

W okresie zmniejszonej zachorowalności i mniejszej liczby hospitalizowanych pacjentów zakażonych koronawirusem, placówka "będzie wykorzystywana na potrzeby rehabilitacji pocovidowej".

Justyna Maletka z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia zaznaczyła też, że "Szpital Południowy przed zaadoptowaniem go na potrzeby walki z COVID-19 nigdy nie przyjmował pacjentów. Dlatego w tym przypadku nie możemy mówić o ograniczeniu dostępności do świadczeń medycznych".

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Polecenie utworzenia szpitala tymczasowego w tej placówce wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do spółki Szpital Solec. Została nim dr Ewa Więckowska, była prezes spółki Solec od 2013 roku. Po ponad siedmiu latach prezesowania, 22 lutego zrezygnowała z pełnienia tej funkcji.(PAP)

Autorki: Klaudia Torchała, Marta Stańczyk

kgr/