"Teresa Pągowska kochała zwierzęta i to im poświęciła znaczną część swojej twórczości. Malowała głównie psy i koty – były jednym z jej ulubionych motywów malarskich. Te emocjonalne portrety często stanowiły pożegnanie z ukochanym czworonożnym przyjacielem" – zaznaczyli organizatorzy wystawy w materiale nadesłanym PAP.
Obok prac Teresy Pągowskiej, jednej z najważniejszych artystek współczesnych, której dzieła na rynku sztuki osiągają kwoty setek tysięcy złotych, na wystawie prezentowanych jest około 90 prac takich twórców, jak m.in. Wojciech Fangor, Henryk Stażewski, Victor Vasarely, Ryszard Winiarski, Teresa Tyszkiewicz i Aleksandra Jachtoma.
W ostatnich latach życia Pągowska malowała często portrety Patka, swojego ukochanego psa, który odszedł w 2002 roku. Po jego śmierci stworzyła serię portretów, nieraz opatrzonych dramatycznymi tytułami jak "Pateczki, zostań!!!" lub "Obudź się". Artystka malowała również koty swojego męża, słynnego grafika Henryka Tomaszewskiego i ukochane jamniki.
"Na jej obrazach zwierzęta przyjmują naturalne pozy, są bezpretensjonalne i poczciwe. Artystka wydobywa z nich takie emocje jak radość, melancholię, oddanie, czasem ekspresyjne szaleństwo. Dzięki kilku trafnym pociągnięciom pędzla przywoływała charakter i osobowość zwierzęcia, notowała ulotność chwili i opisywała swoją czułą relację z pupilem. W efekcie powstały intymne, bardzo osobiste portrety czworonożnych przyjaciół artystki” - opisują twórczość Pągowskiej krytycy sztuki.
Na wystawie pojawią się dwa dzieła poświęcone zwierzętom. "Spacer w chmurach ze Smugą – pożegnanie" oraz portret kota na obrazie "A propos krynolina" z 1993 roku.
Ostre szpilki Tyszkiewicz i op-art Fangora i Vasarely’ego
Do kanonu najważniejszych polskich artystek współczesnych należy również zmarła w ubiegłym roku Teresa Tyszkiewicz. Znakiem rozpoznawczym jej twórczości były szpilki. Nowatorskie wykorzystanie małych metalowych przedmiotów, jako tworzywa artystycznego łączyła z innymi technikami. Powstawały z nich specyficzne obrazy-reliefy oraz przedmioty-rzeźby. Szpilki zagościły również na powierzchniach fotografii Tyszkiewicz.
"Ostra, metalowa szpilka jest jednocześnie doświadczeniem i metaforą bólu" – jak przyznawała sama artystka. Na wystawie zobaczyć można będzie "Czerwony trójkąt nr 2" z 2009 roku.
Wystawa to również zbiór prac największych twórców tworzących w nurcie sztuki op-artu, w tym Wojciecha Fangora i Victora Vasarely’ego.
Pokazywane na wystawie prace będą licytowane na aukcji. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Aukcja "Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945" odbędzie się w czwartek 27 maja 2021 w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, w warszawie. (PAP)
Anna Bernat
dors/