PiS apeluje do większości senackiej o przyjęcie bez poprawek ustawy ratyfikacyjnej w sprawie zasobów własnych UE

2021-05-27 11:48 aktualizacja: 2021-05-27, 15:10
Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie Fot. PAP/Tomasz Gzell
Senatorowie na sali obrad Senatu w Warszawie Fot. PAP/Tomasz Gzell
Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do większości senackiej o przyjęcie bez poprawek ustawy ratyfikacyjnej dotyczącej decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Nie ośmieszajcie Senatu, nie wprowadzajcie preambuły, która jest niezgodna z konstytucją; na te środki czekają Polacy - mówiła Maria Koc (PiS).

Senat, który w czwartek przed południem wznawia obrady, ma się zająć ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta RP decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna m.in. do uruchomienia Funduszu Odbudowy.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk podczas konferencji prasowej przed wznowieniem obrad mówił o długotrwałych pracach nad ustawą w izbie wyższej oraz o wprowadzenie do ustawy ratyfikacyjnej niezgodnej - według niego - z konstytucją preambuły "zawierającej elementy normatywne, których wprowadzać do ratyfikacji nie można".

"Chcemy po raz kolejny jako klub PiS wyrazić apel do większości senackiej o przyjęcie ratyfikacji bez poprawek. To jest sprawa w tym momencie najważniejsza dla polskiej racji stanu, dla europejskiej racji stanu" - powiedział Pęk.

W podobnym tonie wypowiadała się senator PiS Maria Koc. "Chcemy skierować do marszałka (Senatu) Tomasza Grodzkiego oraz do większości senackiej apel o to, aby nie opóźniać prac nad ustawą ratyfikacyjną dotyczącą Funduszu Odbudowy" - powiedziała.

Również ona zwracała uwagę, że ustawa ta od 5 maja znajduje się w Senacie tymczasem prace nad nią w komisjach senackich ruszyły dopiero kilka dni temu. Zaznaczyła przy tym, że jeśli do ustawy wprowadzona zostanie w formie poprawki preambuła, to ta ustawa będzie musiała wrócić do Sejmu i tam przejść procedurę i głosowanie.

"Apelujemy, aby przyjąć tę ustawę bez poprawek, aby trafiła prosto na biurko prezydenta" - wezwała senator PiS.

Wszystkie kraje UE dokonają ratyfikacji do 1 czerwca

Koc dodała, że jeśli wszystkie państwa członkowskie dokonają ratyfikacji do 1 czerwca, to jest szansa, że już w lipcu 13 proc. środków z Funduszu Odbudowy trafi do poszczególnych krajów UE, także do Polski. Na te środki - dodała - "czekają przedsiębiorcy, polska gospodarka, polskie samorządy; czekają polscy rolnicy, polskie rodziny".

"Apelujemy więc do większości senackiej: nie wprowadzajcie tej preambuły. Ona jest niezgodna z konstytucją, z zasadami technik legislacyjnych, a także z tradycją parlamentarną. Jest to też pewna forma ośmieszania Senatu poprzez wprowadzenie tego teksu, który w tej ustawie nie powinien się znaleźć" - dodała.

Uczestniczący w konferencji wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podkreślił, że ratyfikacji dokonało jej 25 z 27 państw UE. Dodał, że już w zasadzie z tego powodu Polskę "palcem się wskazuje".

Tydzień temu ustawę ratyfikacyjną rozpatrywały na połączonym posiedzeniu senackie Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. Senatorowie odrzucili wówczas wniosek zgłoszony przez PiS o przyjęcie ustawy bez poprawek; większość senatorów poparła wniosek klubów Koalicji Obywatelskiej i KP-PSL o dodanie do ustawy preambuły.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja. (PAP)

Autor: Rafał Białkowski

io/