O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Piotr Mazurek: ustawa o radach powstała w dialogu z młodzieżą i samorządowcami

Ustawa wprowadzająca młodzieżowe rady na wszystkich szczeblach samorządu lokalnego powstała w konsultacji z młodzieżą i samorządem - powiedział we wtorek PAP pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek. Jak dodał, ustawa ułatwi młodym ludziom zaangażowanie w sprawy publiczne.

Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, która wprowadza młodzieżowe rady gmin i powiatów oraz młodzieżowe sejmiki wojewódzkie. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Ustawa umożliwi zaangażowanie młodzieży w życie publiczne

Piotr Mazurek podkreślił, że ustawa, której projekt przygotował rząd, "spełnia postulaty zgłaszane od wielu lat przez środowiska młodzieżowe" i ułatwia zaangażowanie młodych ludzi w życie publiczne, ponieważ "ustanawia instytucje silnych młodzieżowych rad na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego".

Więcej

Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. PAP/Rafał Guz

"Głos młodych będzie brzmiał mocniej". Jest ustawa o młodzieżowych samorządach

"Ustawa wprowadza niezwykle istotne zmiany – ustanawia młodzieżowe rady na wszystkich poziomach samorządu - do tej pory były tylko w gminach. Wprowadza gwarancję konkretnych uprawnień, którą będą od tej pory miały wszystkie młodzieżowe rady w Polsce" – powiedział PAP pełnomocnik rządu.

"To bardzo szeroki katalog. Obejmuje inicjowanie procesu uchwałodawczego, składanie wniosków i zapytań do organu wykonawczego danej jednostki samorządu terytorialnego, opiniowanie wszelkich uchwał wpływających na młodzież. To także kwestia własnych inicjatyw, z którymi może wystąpić młodzieżowa rada" – zauważył Mazurek.

Jak dodał, nowela reguluje także kwestię udziału w tworzeniu strategii dotyczących polityki młodzieżowej i w monitorowaniu realizacji tych strategii, zarówno samorządowych, jak i rządowych. Zaznaczył, że ustawa wprowadza także obowiązek poddania pod głosowanie w ciągu trzech miesięcy wniosku o powołanie młodzieżowej rady. "Kończymy z wrzucaniem takich wniosków do zamrażarki, co się niestety czasami działo" – dodał.

"Ta ustawa znacząco poszerza katalog podmiotów, które mogą zainicjować powołanie młodzieżowej rady. Będzie ją można powołać z inicjatywy władz samorządowych – zarówno organu stanowiącego, jak i wykonawczego - a także samej młodzieży, organizacji pozarządowej, samorządu uczniowskiego lub studenckiego" – powiedział pełnomocnik.

Dodał, że ustawa gwarantuje młodym ludziom także zwrot kosztów poniesionych w trakcie prac w radzie, udziału w jej posiedzeniach i reprezentowania rady na zewnątrz. Zapewnia także obsługę młodzieżowej rady przez urząd danej jednostki samorządu terytorialnego. "A więc wprowadza cały szereg konkretnych gwarancji prawnych, które fundamentalnie podnoszą rolę młodzieżowych rad" – powiedział Mazurek.

Projekt ustawy powstał przy współpracy z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem

"Ustawa powstała w odpowiedzi na postulaty kongresów młodzieżowych rad, konferencji, projektów prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Jako pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej napisałem projektu tej ustawy wspólnie z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem" - powiedział Mazurek.

Podkreślił, że w Radzie jest reprezentowana także strona samorządowa, "co było bardzo pomocne, ponieważ to jest ustawa, która reguluje kwestie związane w funkcjonowaniem samorządu". "To ustawa, która powstała w sposób partycypacyjny - w dialogu z młodzieżą, również w dialogu z samorządowcami" – zaznaczył Mazurek, który koordynował prace nad projektem.

"Rząd robi bardzo dużo dla zwiększenia roli młodych ludzi w życiu publicznym. Ten przykład jest jednym z wielu" – powiedział pełnomocnik. Przypomniał, że Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem rząd powołał w 2019 r. "To również instytucja umocowana ustawowo, organ dialogu między przedstawicielami instytucji rządowych i samorządowych a przedstawicielami młodzieży" – podkreślił Mazurek, który jest współprzewodniczącym tego organu.

Dodał, że młodzieżowe rady doradcze są powoływane "przy szeregu ministerstw, instytucji państwowych, instytucji kultury". "Tworzymy w sposób partycypacyjny wieloletnią strategię na rzecz młodego pokolenia. Prowadzimy we wszystkich regionach konsultacje, w których bierze udział w każdym województwie po kilkaset osób. Rozmawiamy o realnych potrzebach młodych ludzi, nie tworzymy rozwiązań w gabinecie, nie narzucamy ich odgórnie, ale rozmawiamy o problemach i wspólnie wypracowujemy rozwiązania" – zapewnił. "To absolutna nowość w podejściu do młodego pokolenia i rozwiązywania problemów społecznych w Polsce" – powiedział.

Ustawę nowelizującą ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym, o samorządzie województwa oraz o działalności pożytku publicznego i wolontariacie Sejm uchwalił w kwietniu br. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.(PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Żołnierze granicy państwowej Polski z Białorusią w Ozieranach Małych. Fot. PAP/Artur Reszko

    Weszło w życie rozporządzenie ws. zawieszenia prawa do składania wniosków o azyl

  • Izba Senatu Fot. PAP/Marcin Obara

    Ustawa o czasowym ograniczeniu prawa do azylu bez poprawek Senatu

  • Katarzyna Kotula podczas marszu równości Fot. PAP/Art Service

    Kotula: ustawa o uzgodnieniu płci to następny plan po związkach partnerskich

  • Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/	Albert Zawada

    Prezydent Duda podpisał ustawę uszczelniającą system sankcyjny wobec Rosji i Białorusi

Serwisy ogólnodostępne PAP