Minister zdrowia na środowej konferencji prasowej dotyczącej luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa poinformował o przywróceniu możliwość organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw z limitem 1 osoba na 15 m. kw.
"Kolejnym elementem, gdzie również będzie obowiązywał limit jednej osoby na 15 m2 to są sale zabaw - mówię tu o salach zabaw dla naszych najmłodszych, dla dzieci. One były do tej pory zamknięte. Tu przywracamy możliwość ich funkcjonowania z normatywem, który dotyczy całej tej branży eventowej" - powiedział Niedzielski.
⚠️ Wprowadzamy dalsze luzowanie obostrzeń. Zmiany wchodzą od 6 czerwca. ⤵️⤵️⤵️ pic.twitter.com/9gGXRoKLi5
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 2, 2021
Poinformował również o zmianach, jeśli chodzi o imprezy i zgromadzenia. "Mówimy tu o weselach, oczywiście o zgromadzeniach też publicznych. Od 6 czerwca zwiększamy ten limit do 150 osób. Do tej pory ten limit wynosił 50 osób" - dodał minister zdrowia.
Szef MZ: przywracamy możliwość organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw z limitem 1 osoba na 15 m kw.
Szef resortu zdrowia powiedział, że "od 6 czerwca do 25 czerwca zostaje przedłużony w tej chwili obowiązujący reżim sanitarny".
"Zdecydowaliśmy się na zmiany o niefundamentalnym charakterze, ale które pewne rzeczy korygują" - zaznaczył.
Zapowiedział, że zostanie przywrócona możliwość tradycyjnego konferowania.
"Przywracamy możliwość prowadzenia w tradycyjny sposób targów, konferencji, wystaw - z tym samym limitem, który dotyczy innych zdarzeń, eventów w obiektach zamkniętych, gdzie jedna osoba przypada na 15 m kw." - oświadczył Niedzielski.
Zwrócił uwagę, że "ten sam standard jest stosowany w sklepach, miejscach kultu religijnego i w innych obszarach". "To jest taki zunifikowany wskaźnik" - wskazał.
Do każdego limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione
"Bardzo ważną informacją jest to, że konsekwentnie w ramach każdego limitu, o którym mówiliśmy do tej pory, do tych limitów nie są wliczane osoby zaszczepione. To jest kluczowa informacja, bo jeżeli ktoś jest zaszczepiony, nie będzie liczony ani w limitach hotelowych, ani konferencyjnych, ani we wszystkich innych limitach, z którymi mamy do czynienia" - powiedział Niedzielski.
Wcześniej minister informował m.in., że od 6 czerwca zwiększa się limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób oraz zostaje przywrócona możliwość organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw z limitem 1 osoba na 15 m kw.
Osoby zaszczepione będą musiały okazać dowód szczepienia
Jak zaznaczył minister zdrowia, osoby zaszczepione, które nie będą wliczane do limitów osób mogących uczestniczyć w imprezach, będą musiały okazać dowód szczepienia.
"Oczywiście to zawsze jest odpowiedzialnością osoby, która deklaruje, że jest zaszczepiona. To po jej stronie jest możliwość czy koniczność udowodnienia, że jest zaszczepiona albo ma po prostu certyfikat (unijny certyfikat Covid-19 UCC - PAP)" - stwierdził Niedzielski.
Doprecyzował, że obecnie takim dowodem posiadania certyfikatu UCC jest wydruk pobrany z Internetowego Konta Pacjenta, jednak po 10 czerwca będzie dostępna aplikacja mobilna, która pozwala na potwierdzenie posiadania certyfikatu.
"Po 10 czerwca będzie można korzystać z takiej specjalnej aplikacji. Ona jest możliwa do zainstalowania na każdym telefonie i to umożliwia odczyt" - poinformował minister zdrowia.
Niedzielski wyjaśnił, że to organizator imprezy będzie zobowiązany do sprawdzania, czy dany uczestnik posiada taki certyfikat, a uczestnik - do udowodnienia, że go posiada.
Od wtorku pobrano ponad 400 tys. certyfikatów covidowych
Od wtorku do środy rano Polacy pobrali ponad 400 tys. certyfikatów covidowych – poinformował minister zdrowia.
Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.
"Wczoraj uruchomiliśmy unijny certyfikat covidowy. Ma on postać elektroniczną i tradycyjną, wydrukowaną" – wskazał szef MZ.
"Właśnie otrzymałem informację z Centrum e-zdrowia, że od dnia wczorajszego do dzisiejszych godzin porannych zostało pobrane ponad 400 tys. certyfikatów. Bardzo się cieszę, że usługa cieszy się takim powodzeniem i spełnia swoje wymogi funkcjonalne" – poinformował Niedzielski.
Certyfikat można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po 25 czerwca będzie on także dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych (aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl), punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Prezentacja certyfikatu będzie możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty będą równorzędne i będą zawierały ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.
Obecnie siedem państw UE – Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska – zdecydowało we wtorek o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty Covid i rozpoczęło ich wydawanie. Unijny Certyfikat Covid ma niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się.
Niedzielski: pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach
Minister Niedzielski podsumował aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Zwrócił uwagę na spadającą liczbę zakażeń, liczby hospitalizacji oraz że coraz mniejsza jest "trafialność" testów, czyli odsetek pozytywnych testów na koronawirusa.
Jak wskazał, "dzisiejszy wynik" to ok. 600 zakażeń przy ok. 55 tys. przeprowadzonych badań. "To pokazuje, że odsetek trafialnych badań jest mniej więcej 1-procentowy. To rzeczywiście wielkości stosunkowo najmniejsze, z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie całej epidemii" - zauważył.
Zwracał uwagę też na średnie z ostatnich tygodni wskazując, że widać bardzo wysoki spadek dynamiki zakażeń. "Jeśli popatrzymy na dwa ostatnie tygodnie to średnia liczba zakażeń, mimo że jesteśmy już na takim niskim poziomie, na poziomie poniżej 1000 zakażeń dziennie, ona jest nadal bardzo wysoka, bo jest rzędu 44-45 proc. W ostatnich tygodniach na stałe obserwowaliśmy, że ten spadek był w tak dużym tempie" - mówił.
Zaznaczył, że to pozytywna wiadomość, gdyż od początku maja realizowany jest "taki bardzo odważny program luzowania obostrzeń dotyczących wszystkich dziedzin gospodarki, życia społecznego". "Nie przekłada się to (...) na wzrost liczby zakażeń" - powiedział.
Niedzielski mówił ponadto o spadku liczby zgonów z powodu Covid-19. Jak mówił w tej chwili średniotygodniowa liczba zgonów jest poniżej 100. "Mieliśmy takie czasy, kiedy ta liczba wahała się nawet powyżej 500-600, więc rzeczywiście pandemia - można powiedzieć - odpuszcza we wszystkich obszarach" - ocenił.
Minister wskazał też, że zmniejszenie intensywności pandemii widać w liczbie hospitalizacji. "Mamy tutaj bardzo radykalny spadek. Ostatni tydzień to jest spadek hospitalizacji rzędu 5 tys. łóżek, ale w poprzednich tygodniach ten spadek liczby hospitalizacji był nawet rzędu 8 tys., to był takich rekordowy tydzień" - mówił.
Niedzielski dodał, że do spadku liczy hospitalizacji dostosowywany jest spadek wielkości infrastruktury przeznaczonej na walkę z Covid. "W ciągu już ponad półtora miesiąca udało nam się zmniejszyć tę infrastrukturę przeznaczoną na walkę z covid o blisko 20 tys. łóżek" - powiedział.
Niedzielski zaznaczył, że prowadzone są rozmowy z wojewodami i MSWiA, by "jednak pewien poziom minimalny zabezpieczenia covidowego miał miejsce i żeby był naszym zabezpieczeniem nie tylko na okres wakacyjny, ale przede wszystkim na okres powakacyjny, kiedy wrócimy do pełnej mobilności. (PAP)
est/