Prezydent: skuteczna odbudowa po pandemii wymaga globalnej solidarności

2021-06-15 13:00 aktualizacja: 2021-06-15, 14:34
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji konferencji GLOBSEC w Grand Hotelu River Park w Bratysławie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji konferencji GLOBSEC w Grand Hotelu River Park w Bratysławie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jedyna skuteczna strategia odbudowy świata po pandemii, to ta, która przewiduje globalną solidarność; celem musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, zaszczepionych i niezaszczepionych - oświadczył prezydent Andrzej Duda we wtorek w Bratysławie.

Prezydent bierze udział w inauguracji konferencji GLOBSEC. Tegoroczna 16. edycja forum odbywa się w dniach 15–17 czerwca w formacie hybrydowym; tematem debaty w tym roku jest "środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii".

Prezydent wyraził satysfakcję, że możliwy jest osobisty udział przywódców w konferencji GLOBSEC w Bratysławie. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie bezpieczeństwo, które zawdzięczamy ogromnemu wysiłkowi służb medycznych oraz miesiącom wyrzeczeń związanych z licznymi ograniczeniami dotyczącymi pandemii.

"Dziś żyjemy nadzieją, że ludzkość weszła na ścieżkę powrotu do normalności, że wraz z pojawieniem się szczepionek, skutecznie zarządzamy tym kryzysem" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że "niewiele jest na świecie zjawisk, które miałyby tak bardzo powszechny charakter, jak pandemia SARS-CoV-2". "Ten niepozorny patogen zaatakował cały świat uderzając nie tylko w zdrowie publiczne, przynosząc śmierć i cierpienie. Ale przede wszystkim zachwiał społecznym poczuciem bezpieczeństwa, zachwiał fundamentami światowej ekonomii. Żadne społeczeństwo i żadna gospodarka nie oparły się kryzysowi" - podkreślił polski prezydent.

"W tym kontekście z całą stanowczością i całym przekonaniem chcę podkreślić, że jedyna skuteczna strategia popandemicznej odbudowy świata, w tym naszego regionu Europy Środkowej, to ta, która przewiduje (...) globalną solidarność, zrozumienie, współdziałanie" - oświadczył Duda. Jak zaznaczył, "żaden kraj nie może czuć się bezpieczny, jeśli inne państwa wciąż zmagają się z epidemią i jej skutkami".

Według prezydenta, odbudowa gospodarek będzie o wiele trudniejsza, jeśli cały globalny organizm gospodarczy nie będzie w pełni zdrowy. "Dlatego solidarność także w dzieleniu się dostępem do szczepionek ma fundamentalne znaczenie" - zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że przywódcy "dbając o dobro społeczeństw, które reprezentują, muszą wznieść się ponad partykularyzmy i odnaleźć w sobie gotowość do okazania solidarności".

"Celem musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, na zaszczepionych i niezaszczepionych. To jest nasza wspólna walka, która wymaga powrotu do fundamentalnych wartości chrześcijańskich - o których przed chwilą pięknie mówił Jego Świątobliwość papież Franciszek - i humanistycznych" - oświadczył Duda.

Duda: Rosja zapowiada dalsze kroki o charakterze imperialnego nacisku

Prezydent zaznaczył również, że przywódcy muszą zmierzyć się z problemami, które istniały przed wybuchem pandemii i które nie zniknęły.

Stwierdził, że jesteśmy świadkami coraz bardziej nieobliczalnych działań białoruskiego reżimu. Zaznaczył, że Rosja kontynuuje działania i zapowiada dalsze kroki o charakterze imperialnego nacisku, ingeruje w wewnętrzne sprawy innych państw, narusza fundamenty prawa międzynarodowego, także wobec własnych obywateli.

Jak dodał, od 2011 roku zdestabilizowana Libia jest areną operacji wojennych i celem działań hybrydowych a państwa południa Europy od lat zmagają się z nieustającym kryzysem migracyjnym.

"Możemy uratować ludzkość poprzez eradykację wirusa, ale pamiętajmy też o innych, równie groźnych chorobach trawiących świat: autorytaryzmie, imperializmie, naruszeniach prawa międzynarodowego i praw człowieka. To są to realne problemy, które istniały przed pandemią i do których musimy się konstruktywnie odnieść" - podkreślił prezydent.

Prezydent o Inicjatywie Trójmorza 

Prezydent przekonywał także, że istnieje wyjątkowy, unikalny sposób państw naszego regionu na odbudowę po pandemii i jest nią Inicjatywa Trójmorza - "format współpracy regionalnej uzupełniający w stosunku do integracji unijnej oraz zakładający zacieśnienie strategicznej kooperacji na kierunku transatlantyckim".

Jak zaznaczył, "obszar ten - Europę Centralną, Środkową - zamieszkują narody wyjątkowo ambitne, pracowite i kreatywne, które niejedno przeżyły i nie boją się wyzwań". Duda stwierdził, że obecnie najważniejszym narzędziem wspierającym realizację celów tej Inicjatywy jest Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza.

Zaznaczył, że są również inne narzędzia: indeks giełdowy CEEplus, Forum Regionów Trójmorza połączone z Samorządowym Kongresem Gospodarczym, a także Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza organizowane co roku przy okazji kolejnych szczytów.

Wskazał, na "duże zainteresowanie współpracą z Inicjatywą Trójmorza ze strony partnerów zewnętrznych: Grecji, Japonii, Wielkiej Brytanii". Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza - podkreślił Duda - są instytucje europejskie, USA i Niemcy.

"Głęboko wierzę w sens tej współpracy. Postrzegam Inicjatywę Trójmorza jako najbardziej reprezentatywną formułę pogłębionej integracji państw naszego regionu w ramach Unii Europejskiej oraz wzmacniania więzi transatlantyckich" - oświadczył prezydent.

Podkreślił, że "wszystkie trzy strategiczne cele Inicjatywy, tj. rozwój infrastruktury transportowej, energetycznej oraz cyfrowej, nieodłącznie wiążą się z bezpieczeństwem". "Tylko silny gospodarczo i dobrze zintegrowany region jest w stanie poradzić sobie w trakcie kolejnych kryzysów. Oby ich nie było, jednak przygotowanym trzeba być zawsze" - zaznaczył prezydent. (PAP)

Autorzy: Marzena Kozłowska, Jakub Borowski, Piotr Górecki

mmi/