"W obecnych okolicznościach odnowione partnerstwo między UE a Rosją, pozwalające na bliższą współpracę, wydaje się odległą perspektywą" - oznajmił Borrell przedstawiając raport przygotowany przez Komisję Europejską na temat napiętych stosunków Wspólnoty z Rosją.
Aby stawić czoła "strategicznemu wyzwaniu" rzuconemu Unii przez rosyjskie władze Komisja Europejska i unijna dyplomacja proponują podejście polegające jednocześnie na powstrzymywaniu Kremla, jak i angażowaniu rosyjskich przywódców w konstruktywne działania tam, gdzie jest to możliwe.
"Naszą ambicją powinno być badanie sposobów, które pomogłyby w stopniowej zmianie obecnej dynamiki relacji na bardziej przewidywalne i stabilne. UE będzie jednocześnie odpychać, ograniczać i współpracować z Rosją w oparciu o silne wspólne zrozumienie celów Rosji i podejście oparte na zasadach pragmatyzmu" - tłumaczył szef unijnej dyplomacji.
Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, komentując publikację raportu, stwierdziła, że "historia, geografia i ludzie łączą UE i Rosję", zaś relacje z Rosją określiła jako "złożone".
"Musimy określić wyzwania i wykorzystać szanse. Świadome wybory i agresywne działania rosyjskich władz w ostatnich latach stworzyły negatywną spiralę. Zarządzanie stosunkami UE-Rosja nadal stanowi kluczowe strategiczne wyzwanie dla UE. W odpowiedzi UE musi nadal działać w jedności i konsekwentnie, broniąc naszych podstawowych wartości i interesów" - skonstatowała szefowa KE.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)
liv/