Usługa szczepienia przeciwko Covid-19 będzie płatna? Prof. Marczyńska: trwają dyskusje

2021-06-28 13:16 aktualizacja: 2021-06-28, 17:33
Punkt szczepień w Izbie Tradycji Kopalni Ziemowit w Lędzinach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Punkt szczepień w Izbie Tradycji Kopalni Ziemowit w Lędzinach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Trwają w Radzie Medycznej dyskusje ws. wprowadzenia odpłatności za usługę przy szczepieniu przeciw COVID-19 - powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska. Dodała, że eksperci cały czas szukają sposobów na przekonanie do szczepień osób niechętnych tej formie ochrony zdrowia i życia.

"Szczepionka przeciw COVID-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umową unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić" – powiedziała PAP prof. Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

Akcja szczepień w obecnej formie wkrótce się zakończy?

Ekspertka dodała jednak, że nie ma w tej sprawie decyzji, a także zgodności wśród członków Rady Medycznej.

"Część osób uważa, że zadziała to odwrotnie i już w ogóle nie będzie chętnych do szczepień. Niektórzy uważają natomiast, że jeżeli przy prawdopodobnych wzrostach zakażeń we wrześniu i październiku nadal będą osoby niechętne szczepieniom, to powinno się zakończyć akcję szczepień w obecnej formie i wprowadzić właśnie element zapłaty" - dodała prof. Marczyńska.

Przyznała, że jeżeli wcześniej zainteresowanie szczepionkami w społeczeństwie będzie niskie, to zapasy szczepionek docierających do Polski mogą trafić do biedniejszych państw.

"Moje prywatne zdanie jest takie, że najmocniejszym bodźcem do szczepień może być +wyjmowanie+ osób zaszczepionych z obostrzeń. Jeżeli te na nowo trzeba będzie wprowadzać, to kluczem jest wyłączenie z nich osób zaszczepionych. Inaczej cała akcja propagowania szczepień nie ma sensu, bo to właśnie najważniejsza korzyść: możliwość normalnego życia i ochrona przed ciężkim przebiegiem tej choroby" - powiedziała PAP prof. Marczyńska. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

mmi/