Jak dodała, zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS.
W sobotę odbywa się w Warszawie Kongres PiS, podczas którego delegaci wybierali szefa ugrupowania - ponownie został nim Jarosław Kaczyński - Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny, a także dokonali zmian statutowych.
Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki podał na konferencji prasowej, że 1245 głosów delegaci oddali za powołaniem Jarosława Kaczyńskiego na kolejną kadencję jako prezesa PiS; 18 osób było przeciw, a 5 się wstrzymało.
"VI Kongres Prawa i Sprawiedliwości wybrał pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego na przewodniczącego niemal jednomyślnie, przy wielkim aplauzie" - dodała rzeczniczka partii Anita Czerwińska.
Terlecki przekazał, że prezes PiS m.in. "wytyczył plan na dokończenie kadencji, a także oczywiście na następną". "To jest plan, najogólniej można powiedzieć, realizacji Polskiego Ładu, który umożliwi dogonienie Zachodu, jeżeli chodzi o poziom życia obywateli Polski" - zaznaczył wicemarszałek. "To jest, myślę, w największym skrócie najważniejsza konkluzja zjazdu" - podkreślił.
"Będziemy jeszcze rozmawiać, będziemy jeszcze wybierać kolejne władze, jutro - komitet polityczny i sekretarza generalnego partii, ale ten wybór najważniejszy - prezesa - dzisiaj się dokonał" - podkreślił Terlecki.
Przypadki nepotyzmu podważają wiarygodność partii
Rzeczniczka PiS przekazała, że podczas Kongresu delegaci podjęli też kilka uchwał. Jak poinformowała jedna z uchwał odnosi się do programu, który podjęto w 2015 roku.
"Wielki, kompleksowy program przebudowy polskiego życia. Osiągnęliśmy na tej drodze wiele sukcesów, jednak zdarzyły się nieliczne przypadki pokus, przed którymi być może niektórzy nie zdołali się ustrzec" - zaznaczyła Czerwińska.
Dlatego, jak dodała, 6. Kongres Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę. "Delegaci postanowili, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS, nie mogą zasiadać w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa" - podkreśliła.
"W punkcie drugim delegaci postanowili, że zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS, tj. ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców" - przekazała Czerwińska.
Czerwińska podała, że kolejna uchwała podjęta na Kongresie dotyczy spraw polskiego rolnictwa. "Troskę o wieś i rolnictwo konsekwentnie realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości i jest ona w sercu Polskiego Ładu. Uchwała odnosi się do tego, w jaki sposób będziemy te cele realizować" - wskazała rzeczniczka PiS.
Model państwa dobrobytu
Następna z podjętych uchwał odnosi się do Polskiego Ładu. "Omawiamy, przed jakimi wielkimi wyzwaniami stoi obecnie Polska. Chcemy nadrobić właśnie ten dystans w poziomie jakości życia, jaki dzieli mieszkańców Polski od obywateli państw Europy Zachodniej" – podkreśliła Czerwińska.
"Wspólnie zdecydowaliśmy, że chcemy informacje i prawdę o Polskim Ładzie przekazywać Polakom, dlatego zobowiązuje się struktury partii do aktywnego propagowania założeń Polskiego Ładu" - dodała.
W czasie Kongresu podjęto również uchwałę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. W kolejnej uchwale odniesiono się do sytuacji na Wschodzie i agresywnych działań Federacji Rosyjskiej.
"Wszystkie te teksty będą oczywiście opublikowane na naszych stronach" – podkreśliła Czerwińska.
Poinformowała, że "wszystkie uchwały jakie były podejmowane były podejmowane jednogłośnie, jednomyślnie". "Wielki aplauz dla wszystkich uchwał" - dodała. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska, Anna Kruszyńska, Mikołaj Małecki
mmi/ kgr/